Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Yetkilisi Barnier, Hiç Kimsenin Brexit’in Yararını Açıklamadığını Söyledi

AB yetkilisi Michel Barnier, Nigel Farage dahil hiç kimsenin Brexit'in yararını açıklamadığını dile getirdi.
AB Yetkilisi Barnier, Hiç Kimsenin Brexit’in Yararını Açıklamadığını Söyledi
Yorum

Avrupa Birliği’nin üst düzey Brexit müzakerecisi olan Michel Barnier, Salı günü yaptığı açıklamada, İngiltere’nin bloktan çekilmesinin yararını açıklayan yeterli bir tartışma duymadığını ifade etti.

“Şimdiye kadar hiç kimse bana Brexit’in katma değerini açıklayamadı,” diyen Barnier, Brexit Partisi lideri Nigel Farage’nin bile bu konuda bir açıklama yapmadığını dile getirdi.

Bu yılın başlarında Avrupa Birliği karşıtı Brexit Partisi’ni kuran Farage, İngiltere’nin AB üyeliğini ulusal siyasi görüşmenin zirvesine taşıma hareketinde kilit bir isimdi. Buna rağmen yaklaşmakta olan seçimlerde meclis adayı olmayacağını söyledi.

Brüksel ve Londra geçen günlerde İngiltere’nin AB’yi terk ettiğinde uygulayacağı bir ayrılık anlaşmasında orta yolu buldu. Ancak sonuçta ortaya çıkan yasa, ülkeyi Aralık ayında yapılacak bir erken seçime sürükledi.

İngiltere Parlamentosu aslında ilke olarak Başbakan Boris Johnson’ın geçen ay gözden geçirilmiş geri çekilme anlaşması için oy verdi. Ancak Brexit faturasındaki tüm gerekli mevzuatı onaylamak için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söyledi.

AB daha sonra ülkeye Brexit süresinin uzatılmasını sağladı ve ayrılık tarihini 31 Ocak 2020’ye kadar erteledi.

Uçurum Kenarı Riski Devam Ediyor

Uçurum Kenarı Riski Devam EdiyorBarnier, Brexit’in en büyük riskleri ve sorunları yarattığı yerin İrlanda olduğunu söyledi. Çünkü İrlanda ve Kuzey İrlanda arasında oluşturulması beklenen bir sınır, görüşmelerin merkezinde yer aldı.

Bunun bölgede barışı tehlikeye atabileceği ve otuz yıl süren mezhepsel şiddete son veren 1998 Belfast Anlaşması’nı baltalayabileceği endişeleri bulunuyor.

Barnier, Brexit etrafındaki müzakerelere katılan tüm partilerin, zor bir sınırdan kaçınan ve İrlanda ekonomisini koruyan Kuzey İrlanda meselesine yasal olarak faal bir çözüm konusunda katıldığını dile getirdi.

İngiltere, AB’yi terk ettikten sonra blok ile gelecekteki ticari ilişkileri konusunda hala pazarlık yapması gerekiyor. Barnier, Avrupa’nın İngiltere’den çekilme anlaşmasını onayladığında müzakereyi başlatmaya hazır olacağını da söylüyor.

Yine de tüm görüşmeler tamamlanıncaya kadar uçurum kenarı riskinin devam ettiğini belirten Barnier, herkesin uyanık kalması gerektiğini ve bu olası sonuç için hazırlanmasını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu