Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralyalı Yatırımcılar Sahte Kripto İşlemlerinden 25 Milyon Dolar Zarar Gördü

Bitcoin odaklı yatırımcılar 2021’de %44 artış gösterdi.
Avustralyalı Yatırımcılar Sahte Kripto İşlemlerinden 25 Milyon Dolar Zarar Gördü
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paralar yatırım amaçlı tercih edilse de, dolandırıcılığa yönelik olarak kullanılabiliyor. 2021’in ilk altı ayında Avustralya’daki yatırım dolandırıcılıkları yatırımcılara 25 milyon dolardan fazla zarara mal oldu.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC) tarafından bildirildiği üzere, bu yıl sonuna kadar 101 milyon doları aşması planlanan yatırım dolandırıcılığıyla ilgili raporlarda %53.4’lük bir artış olduğu belirtildi.

Sahte Platformlar Kullanıldı

Sahte Platformlar Kullanıldı

ACCC başkan yardımcısı Delia Rickard, şikayetlerin 2.240’ının kripto para dolandırıcılığı ile ilgili olduğunu ve esas olarak Bitcoin’in altının çizildiğini söyledi. Rickard, dolandırıcıların yatırımcıları, yüksek kârlılık vaat eden sahte ticaret platformları kullanmaya teşvik ettiğini belirtti.

Ticaret platformları başlangıçta yatırımcıların diğer kurbanların varlıklarını kullanarak bir miktar kar çekmesine izin verirken, dolandırıcı dikkatsiz yatırımcıların yatırımlarını geri çekmesini durduruyor. Avustralya’daki Bitcoin ile ilgili yatırım dolandırıcılıkları, 2020’de 12,8 milyon iken bu yıl %44 artışla şimdiden 18,5 milyon doları aştı.

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC), geçtiğimiz hafta vatandaşlarından lisanssız kuruluşlar aracılığıyla kripto para birimine yatırım yapmayı bırakmalarını istemişti. Düzenleyici kurum, yatırımcılara lisans sahibi kurumları tercih etmelerini öneriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%