Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya’da Tüketici Güveni Aralık’ta 10 Yılın Zirvesine Yükseldi

Avustralya’da tüketici güveni, üst üste dördüncü ay artarak Ekim 2010'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Endeks, sadece 8 ay sonra Covid durgunluğunun tamamen iyileştiğine işaret etti.
Avustralya’da Tüketici Güveni Aralık’ta 10 Yılın Zirvesine Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın üçüncü çeyreğindeki büyümesiyle resesyondan çıkan Avustralya, açıkladığı verilerde ekonomik toparlanmanın devam ettiğini gösteriyor. Melbourne Enstitüsü ve Westpac Bank Avustralya Tüketici Duyarlılığı Endeksi, önceki ay yüzde 2,5 artışın ardından aydan ayda yüzde 4,1 arttı.

Bu da Ekim 2010’dan bu yana en yüksek seviyeye işaret etti. Avustralya’da tüketici güveni Kasım’da 7 yılın zirvesine ulaşmışken Aralık da okuma 112 olarak 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ülke genelinde COVID-19 salgınını kontrol altına alma konusunda devam eden başarının ortasında, endekste ardışık dördüncü artış gerçekleşti. Önümüzdeki 12 ay için ekonomik koşullar endeksi %9,9 artarak on yılın en yüksek seviyesi olan 111,9’a yükseldi.

Önümüzdeki beş yıldaki ekonomik koşullar açısından ise endeks %5,9 artarak 121,1 ile Aralık 2009’dan bu yana en yüksek seviyeye yükseldi.
Avustralya Tüketici Güveni
Kaynak: Trading Economics

Ayrıca bir yıl öncesine göre aile finansmanı göstergesi %6,9 artarak 96,1’e yükseldi ve büyük bir ev eşyası satın alma süresi yüzde 0,7 artarak 122,2’ye çıktı. Buna karşılık, gelecek 12 ay için aile finansmanı endeksi %1,8 düşüşle 108,9 oldu. Westpac Baş Ekonomisti Bill Evans, “Yalnızca sekiz ay sonra, duyarlılığın COVID durgunluğundan tamamen iyileştiğine dair kanıtlar net görünüyor” dedi.

Pandeminin neden olduğu durgunluğun önceki resesyonlardan açıkça farklı olduğunu ve tüketici güveninin COVID-19 öncesi seviyelere geri döndüğünü söyleyen Evans, “Endeksin davranışı, bu durgunluk, küresel mali kriz sırasındaki gerileme ve 1990’ların başındaki durgunluk arasındaki farkı vurguluyor. COVID durgunluğundaki duyarlılıkta iyileşme çok daha hızlı oldu” ifadeleriyle açıkladı.

Beş temel alt endeksten dördü yükselirken tek düşen “konut satın alma zamanı” endeksi oldu. Evans bununla ilgili olarak; “Bu, Avustralya’nın konut piyasalarındaki geri dönüşün -şimdi hepsi fiyat artışı görüyor- uygun fiyat ve pazarlıklı satın alma olasılıkları hakkındaki görüşleri değiştirmeye başlıyor olabileceğini gösteriyor” yorumunu yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu