Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Perakende Satışları Güçlü Kasım Artışıyla Şaşırttı

Avustralya perakende satışları, Kasım 2020'de beklenmedik bir şekilde bir önceki aya göre yüzde 7,0 arttı. Rakam, Noel öncesi alışveriş ve Victoria kısıtlamalarının hafifletilmesiyle desteklendi.
Avustralya Perakende Satışları Güçlü Kasım Artışıyla Şaşırttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya İstatistik Bürosu (ABS) tarafından açıklanan verilere göre perakende satışlar Kasım’da beklenmedik bir şekilde yükseldi. Ön veriler, perakende satışların Kasım 2020’de bir önceki aya göre yüzde 7,0 arttığını gösterdi.

Rakam bir ay önceki ayki yüzde 1,4’lük nihai kazançtan sonra gelirken yüzde 0,6’lık düşüş tahminlerini kolaylıkla geride bıraktı. Bu, Mayıs ayından bu yana perakende ticaretteki en hızlı büyümeye işaret etti.

Artış, Noel öncesi alışverişin yanı sıra koronavirüs kısıtlamalarının hafifletilmesinin ardından Victoria’daki perakende mağazalarının yeniden açılmasıyla desteklendi.
Avustralya Perakende Satışları Kasım
Kaynak: ABS

Black Friday satışları ile elektrik alt grubundaki büyük ürün sürümleri birleştiğinden ev eşyası perakendeciliği (yüzde 13) artışlara öncülük etti ki bu da ülke çapında ciroda bir artışa yol açtı. Ayrıca giyim, ayakkabı ve kişisel aksesuar, diğer perakendecilik ve büyük mağazalarda da artışlar oldu.

Direktör Ben James şunları söyledi: “Victoria, bu eyaletteki koronavirüs kısıtlamalarının hafifletilmesinin ardından perakende mağazaları tam bir ay ticaret yaşarken yüzde 21 artışla büyük bir artış gördü. Victoria hariç perakende satışlar yüzde 2,7 arttı.”

Kasım ayında kısa süreli bir tecrit gören Güney Avustralya’nın düz bir okuma alırken buradaki çoğu perakende sektörü, geçici mağaza kapanmalarının sonucu olarak düşüşler gördü.
Avustralya Turizm İşleri Kasım
KAYNAK: ABS

Ancak bu düşüşler süpermarket satışlarındaki artışla dengelendi. ABS ayrı bir raporda üç aylık iki büyük düşüşün ardından, turizmle dolu işlerin Haziran’dan Eylül’e kadar yüzde 4.0 arttığını açıkladı. Ekonomide turizmle dolu işlerin oranı Eylül 2020’de yüzde 4,6’ya düştü ve bu, rekor seviyedeki en düşük Eylül çeyreği oldu.

ABS Turizm İstatistikleri Müdür Yardımcısı Terri Hendry, tahminlerin üç aylık turizm işgücü istatistiklerinin, COVID-19 salgınının turizm faaliyetleri üzerindeki devam eden etkisini göstermeye devam ettiğini söyledi. Bununla birlikte şu ifadeleri kullandı:

“Eylül çeyreğindeki yükselişe rağmen en son veriler bir kez daha turizmin, Eylül 2020’de sona eren yıl için yüzde 13,0 (yaklaşık 94,900 iş) azalan iş sayısı ile ekonominin tamamından daha ciddi şekilde etkilendiğini gösteriyor. Turizm her zaman yüksek oranda yarı zamanlı işlere sahipti ancak Eylül ayında turizm yarı zamanlı işler bu zaman dizisinde ilk kez tam zamanlı işleri aştı.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu