Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Perakende Satışları Azalan Kısıtlamalarla Ekim’de Arttı

Avustralya'da koronavirüse karşı alınan önlemler hafifletildikçe perakende satışlarda güçlü bir yükseliş kaydedildi.
Avustralya Perakende Satışları Azalan Kısıtlamalarla Ekim’de Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs pandemisine karşı sıkı önlemler alan Avustralya, vakalar düştükçe kısıtlamalarını hafifletti. Eylül ayında perakende cirosu %1,1 oranında düşen ülke, toparlanma sinyalleri vermeye başlamıştı. Ekim ayı perakende satışları ise toparlanmanın güçlendiğini gösterdi.

Avustralya İstatistik Bürosu (ABS) tarafından açıklanan veriler; Ekim’de satışların bir önceki aya göre %1,4 artarak 29,6 milyar dolara yükseldiğini gösterdi.
Avustralya Perakende Satışlar - Ekim 2020
Kaynak: ABS.gov.au

Quarterly Economy Wide Surveys Direktörü Ben James, verideki yükselişin Victoria’daki fiziksel mağazaların yeniden açılmasından kaynaklandığını söyledi. Katı Covid-19 kısıtlamalarının azaltılmasıyla birlikte mağazalar açılırken, Melbourne’de de kilitlenmeler sonlandırıldı. Bu durumlar perakendeciler için umut ışığı oldu.

James, fiziksel mağazalar açıldıkça kafeler, restoranlar ve paket yemek servislerinde %5,4, giyim, ayakkabı ve kişisel aksesuar perakendeciliğinde %6,8, diğer perakendecilikte %2 ve büyük mağazalarda %4,5 artış görüldüğüne dikkat çekti. Ev eşyası perakendeciliğinde ise Ekim’de %1 düşüş kaydedilirken, bir yıl öncesine göre yüksek ciro seviyelerini kaydetmeye devam ettiği görüldü.

Gıda perakendeciliği Ekim’de %0,1 düşerken, evde kalan insanlarla artan hırdavat, bina ve bahçe malzemeleri perakendeciliği %1,8 düşüş kaydetti. Elektrikli ve elektronik eşya perakendeciliği %1,7 düşerken; mobilya, yer döşemeleri, ev eşyaları ve tekstil ürünleri perakendeciliği %1 arttı.

Victoria’daki satışlar, yüzde 5,1 ile diğer eyalet ve bölgelerden çok daha yüksek bir artış gösterdi.
Avustralya Şehirlere Göre Perakende Satışları - Ekim 2020
Kaynak: ABS.gov.au

Yeni Güney Galler’de %0,7, Batı Avustralya’da %1 ve Güney Avustralya’da %0,6 artış gözlendi. Queensland %0,5, Tazmanya %1,4 ve Kuzey Bölgesi %0,6 oranında düşüş kaydederken, Avustralya Başkent Bölgesi %0,1 düşüş ile nispeten değişim göstermedi.

Ülkede panik satın alma dürtüsünün azaldığı görülürken, süpermarketlerde ve manavlardaki satışların %0,7 oranında azaldığı görüldü. Ülkedeki online satışlar ise Eylül ayındaki %10,6 oranına kıyasla Ekim’de toplam perakende cirosunun %10,4’üne işaret etti.

Ülkedeki toplam online satışlar, Eylül’deki %1,6 oranında düşüşün ardından Ekim’de %0,2 oranında artış gösterdi. Yıl boyunca mevsim etkilerinden arındırılmış seri Ekim 2019’a göre Ekim 2020’de %70,8 arttığını gösterdi. Ülkede Covid-19 salgınının başlangıcında çevrimiçi satın almaya geçişle aynı zamana denk gelen toplam online satışlar, Mart’tan Ekim’e kadar yıllık ortalama %67,1 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu