Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Merkez Bankası Nakit Faizini Yüzde 1’de Sabit Tuttu!

Avustralya Merkez Bankası, nakit faizini değiştirmeyerek yüzde 1’lik rekor düşük seviyede tuttu. Detaylar aşağıda;
Avustralya Merkez Bankası Nakit Faizini Yüzde 1’de Sabit Tuttu!
Yorum

Avustralya Merkez Bankası, bugün nakit faizini tüm zamanların en düşük seviyesi olan yüzde 1’de tuttu. Nedeni ise arka arkaya yapılan son politika gevşemesinin gelecek çeyreklerde daha geniş ekonomik büyümeyi destekleyeceği yönündeki beklentilerdi.

Bununla birlikte Avustralya Merkez Bankası, daha fazla kesim için kapıyı aralık bıraktı. RBA’nın Haziran ve Temmuz’daki çeyrek puan indirimleri, yurt içindeki yumuşak tüketim ve ABD-Çin anlaşmazlığının yarattığı küresel belirsizlik ortasında pek ilgi görmemişti.

Sonuçta Temmuz’da gösterge faizini tarihin en düşük seviyesine indiren Avustralya Merkez Bankası Ağustos’ta faizde değişiklik yapmayarak rekor düşük seviyeyi korumuştu.

Avustralya Merkez Bankası Temmuz Ağustos FaizBugün açıklanan kararda da RBA, yüzde 1’lik seviyeyi sürdüreceğini duyurdu. Aslında daha önce elde edilen veriler Avustralya hanehalkı sektörünün çok küçük ücret artışıyla mücadele ettiğini ve perakende satışlarla bastırılmış konut fiyatlarının Temmuz’da beklenmedik şekilde yüzde 0.1 düştüğünü göstermişti. Yıllık büyüme ise 2018’in başından bu yana en yavaş hız olan yüzde 2.4’e gerilemişti.

RBA Başkanı Philip Lowe, iç tüketimin temel ekonomik belirsizlik olduğunu kabul ederken istihdam büyümesini ve enflasyonunu desteklemek amacıyla daha uzun faiz oranları için beklemenin makul olduğunu yineledi.

Avustralya Merkez Bankası Başkanı  Faiz Açıklama Lowe, toplantı sonrası yaptığı kısa bir açıklamada; “Kurul, büyüme ve enflasyon hedeflerini desteklemek için işgücü piyasasına dahil olmak ve gerektiği takdirde para politikasını daha da kolaylaştırmak dahil gelişmeleri izlemeye devam edecek” dedi. Ayrıca son vergi indirimlerinden hanehalkının harcanabilir gelirine destek ile önümüzdeki aylarda daha güçlü tüketici harcamaları ve ülkenin bastırılmış konut piyasasının dengelenmesi için umut verdi. Ancak kısa vadeli görünüm ise oldukça kötümserdi.

Çarşamba günkü veriler Avustralya’nın Haziran çeyreğindeki GSYİH büyümesinin RBA’nın son zamanlarda düşürdüğü tahminlerin altında kaldığını göstermişti.

Avustralya Ekonomi Kritik Safhayı Atlatmış Değil 20 ekonomist tahmini, 1.9 trilyon Avustralya doları değerindeki ekonominin ikinci çeyrekte yüzde 0.5 seviyesinde artacağını gösteriyordu ki RBA beklentileri yüzde 0.8 seviyesindeydi. Yıllık büyümenin ise yüzde 1.5 ile 10 yılın en düşük seviyesine gerilediği görülüyordu.

Capital Economics ekonomisti RBA’nın faiz kararına ilişkin şu yorumu yaptı: “RBA, bugün faiz oranlarını sabit tuttuğunda daha iyimser tavır aldı. Ancak yine de önümüzdeki aylarda daha fazla faiz indiriminin muhtemel olduğunu düşünüyoruz. Ekonominin henüz kritik safhayı atlattığını düşünmüyoruz. İş büyümesi ekonomik aktiviteyi geciktirme eğilimindedir ve biz hala işsizlik oranının önümüzdeki aylarda yüzde 5.5’e çıkmasını bekliyoruz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu