Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Merkez Bankası Faiz Oranlarında Değişiklik Yapmayarak Rekor Düşük Seviyesini Sürdürdü

Avustralya Merkez Bankası (RBA) faiz oranlarında değişikliğe gitmeyerek tarihindeki en düşük seviye olan %1'de sabit kaldı.
Avustralya Merkez Bankası Faiz Oranlarında Değişiklik Yapmayarak Rekor Düşük Seviyesini Sürdürdü
Yorum

Geçtiğimiz aylarda durgun ekonomiyi canlandırmak ve işsizliği azaltmak amacıyla birkaç kez faiz indirimine giden Avustralya Merkez Bankası (RBA) yaptığı 25 baz puanlık indirimin ardından faizlerini tarihindeki en düşüş seviye olan %1’in altına indirmişti.

Bu kararın ardından daha fazla faiz indirimi için sınırlı bir alan bırakan bankanın başkanı Philip Lowe, bankanın işgücü piyasasını yakından takip edeceğini ve ekonomik büyümeyi desteklemek için gerekirse politika ayarlaması yapacağını bildirmişti.

RBA bugün piyasaların beklentileriyle uyumlu bir karar alarak faizlerini değiştirmedi ve tarihindeki en düşük seviye olan %1’de bıraktı.

RBA Piyasaların Beklentileriyle Uyumlu bir Karar AldıFaiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmeyen banka, bu konudaki tahminlerle uyumlu hareket ederek para politikasında değişiklik yapmadı. Başkan Lowe, Salı günü kaydettiği açıklamasında ülkede işsizliği azaltmak ve hedeflenen enflasyon seviyesine ulaşmak için uzun bir süre daha düşük faiz oranlarını makul gördüğünü belirtti.

Bununla birlikte Lowe, bundan sonraki dönemde iş piyasasındaki durumların yakından takip edileceğini bildirirken ekonomide sürdürülebilir bir büyüme ve hedeflenen enflasyon seviyesine ulaşabilmek için gerekli görüldüğü takdirde genişleyici politika uygulamaları izleneceğini söyledi. RBA Başkanı, Temmuz’daki para politikası toplantısının tutanaklarında yer verdiği bu ifadeleriyle iç rahatlatmıştı.

Merkez Bankası’nın Temmuz ayında uyguladığı faiz indiriminin ardından Avustralya doları  %3 oranında düştü. Bu da ithalat ve ihracat sektörlerine fayda sağladı.

Avustralya Doları %3 Oranında DüştüLowe, Haziran ayında yaptığı açıklamasında para politikasında daha gevşek bir politika izlenmesinin sınırları olduğunu belirtmiş ve buna rağmen bu politikadan faydalanmanın mümkün olduğunu söyleyip bunun “sınırlı” olduğunu yinelemişti.

Tüm bunların yanında küresel piyasaların genelinde artan borç yükleri, dijital aksaklıklar ve nüfusun yaşlanması gibi bazı etkenler gevşek para politikasını olumsuz etkiliyor. Dünya genelinde son 10 yılda 700’ü aşkın faiz indirimi gerçekleştirildi ve bunun sonucunda gösterge faizler tarihi düşük seviyelerini gördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu