Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Aralık İmalat PMI: 2020 Güçlü Puanla Bitti

Avustralya İmalat PMI, Aralık ayında Kasım’daki 55,8’den 55,7'ye geriledi. Görünüm ise firmaların aşı iyimserliyle olumlu kaldı.
Avustralya Aralık İmalat PMI: 2020 Güçlü Puanla Bitti
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya’nın imalat ekonomisi, üretim, sipariş defteri ve istihdam artışının hızlanmasıyla, Aralık ayında son üç yılda görülen en güçlü oranlardan birinde toparlanmaya devam etti. Tedarik zincirindeki gecikmeler ve sevkiyat sorunları, girdi satın alma ve ihracat satışlarını etkilerken birçok firmada büyümeyi sınırladı.

Ticari iyimserlik de kısmen Çin ile ticari gerilimlere ilişkin endişeler nedeniyle biraz azaldı. Zaten kısa süre önce Avustralya ekonomik büyümesinin, Çin ile olan ticaret sorunlarına bağlı olarak virüs öncesi seviyelere asla geri dönmeyebileceği söylenmişti.

Mevsimsellikten arındırılmış IHS Markit İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Kasım ayında 35 ayın en yüksek seviyesi olan 55,8’den Aralık’ta 55,7’ye geriledi.
Avustralya Aralık İmalat PMI
Kaynak: IHS Markit

Nedeni, firmaların yeterli miktarda girdi satın alma yeteneklerini sınırlayan tedarik zincirindeki gecikmeler oldu. Çıktı büyümesi, iki yılın en hızlı ikinci ayına hızlandı, Temmuz’daki son zirvenin hemen altına düştü ve toparlanmayı art arda altıncı ayına kadar sürdürdü. Üretim, sipariş defteri büyümesinin daha da hızlanmasıyla desteklendi.

Bu da ekonomi koronavirüse yönelik kilitlemelerden daha fazla yükselme işaretleri gösterdikçe artan talebi yansıttı. Yeni siparişler, Kasım 2018’den bu yana en büyük kazancı gösterdi. Sipariş defteri girişlerindeki iyileşme iç pazarla sınırlı kalırken bu ABD ve Avrupa gibi bazı önemli pazarlarda yeni ihracat siparişlerinin Ağustos ayından bu yana en sert düşüşünü yansıttı.

Firmalar, Çin ile ticari gerilimlerin ve nakliye koşullarının daha da belirgin bir şekilde kötüleşmesinin birleşimine atıfta bulundu.
Avustralya Aralık İmalat PMI Ekonomist Yorumu
Kaynak: IHS Markit

Nakliye eksikliği, konteyner kıtlığı, liman tıkanıklığı ve tedarikçi kapasitesi kısıtlamalarının hepsinin, aynı zamanda ortalama tedarikçi teslim sürelerinin daha da önemli ölçüde uzamasına yol açtığı rapor edildi. Mamul mal stokları da art arda on bir ay boyunca düştü ve birikmiş iş hacmi Eylül ayından bu yana en yüksek oranda arttı. Bununla birlikte birçok şirket birikmiş işlerin arttığını bildirdi.

Kapasiteyi artırma çabaları, iki yıldan fazla bir süredir görülmeyen bir oranda fazladan personel alan üreticilere yansıdı. Bu arada girdi fiyatları, Haziran ayından bu yana en hızlı artış oranıyla keskin yükseldi. Üreticilerin bu yüksek maliyetleri müşterilere yansıtmaya çalışmasıyla ortalama satış fiyatları da yükseldi.

Son olarak, COVID-19 salgını azalırken hayatın normale döneceğinden umutlu olan şirketler ile önümüzdeki yıl üretim beklentileri olumlu kaldı. Üretim kazançlarının, artan satış ve pazarlama aktivitesi ile artırılacağı öngörülürken kısmen devam eden salgın ve Çin ile artan ticaret gerilimleri konusundaki endişeler nedeniyle, genel iyimserlik derecesi Kasım ayına kıyasla azaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu