Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Yatırım Bankası 2021 Yılından İtibaren Hiçbir Fosil Yakıta Finansman Sağlamayacak!

Avrupa Yatırım Bankası'ndan (EIB) gelen açıklama 2021 yılından sonra doğal gaz da dahil olmak üzere hiçbir fosil yakıt projesi için finansman desteği sağlanmayacağını duyurdu.
Avrupa Yatırım Bankası 2021 Yılından İtibaren Hiçbir Fosil Yakıta Finansman Sağlamayacak!
Son Güncelleme: 
Yorum

AB üyeleri tarafından oluşturulan Avrupa Yatırım Bankası (EIB) enerji finansmanına ilişkin yeni bir karar aldı. Bankadan gelen açıklama, 2021 yılından sonra doğal gaz da dahil olmak üzere hiçbir fosil yakıt projesi için finansman verilmeyeceğini bildirdi.

Karar kapsamında EIB yönetim kurulu enerji finansmanında yeni bir politikaya yöneldi ve çağımızın sorunu iklim değişikliğine ilişkin daha güçlü bir mücadeleye başladı.

Çağımızın Sorunu İklim DeğişikliğiBu mücadelesi için sürdürülebilir enerji projelerine yönelmeyi seçen EIB, düşük karbonlu büyümeye de destek verecek. Bankanın 2021-2030 yılları arasında düşük karbonlu büyüme sağlamak amacıyla enerji inovasyonu, enerjide verimlilik ve yenilenebilir enerji projeleri için 1 milyar Euro tutarında bütçe ayırdığı öğrenildi.

Böylelikle 2025 yılı ve sonrasında sürdürülebilir enerji kaynakları ve tüm dünya için tehlike oluşturan iklim değişikliğiyle savaşmaya yapılan finansman desteğinin, EIB faaliyetlerinin %50’sini oluşturacağı bilgisine ulaşıldı.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan EIB Başkanı Werner Hoyer, iklim değişikliğinin içinde bulunduğumuz en büyük çevresel risklerden biri olduğunu ifade etti.

EIB Başkanı Werner HoyerHoyer, bilim insanlarının 21. yüzyılın sonuna doğru 3-4 derece sıcaklık artışı olacağı yönündeki öngörülerine değindi. Ardından, bu artışın gerçekleşmesi durumunda dünyanın büyük bir bölümünde yaşam olmayacağına işaret etti.

Tüm dünyada insanlık için çok ciddi felaketlerin yaşanabileceğini söyleyen Hoyer, durumdan endişe duyduğunu aktardı. Bu tehlikeler dolayısıyla EIB olarak iklim değişikliğiyle mücadele etme kapsamında belirlenen hedefleri daha iddialı bir hale getirdiklerini söyledi.

Öte yandan EIB’nin son 5 yıl içinde enerji ve şebeke verimliliği ile yenilenebilir enerji kaynaklarına 65 milyar Euro tutarında finansman desteği sağladığı biliniyor. Söz konusu bu rakamın 28 milyar Euro’luk bölümü yenilenebilir enerji projelerinden meydana geliyor.

EIB, bu yılın Temmuz ayında AB’nin Türkiye’ye yönelttiği yaptırım tehdidi kapsamında 2019 sonuna kadar Türkiye’ye yeni kredi vermeyi durdurduğunu açıklamıştı. Türkiye’nin en büyük kredi sağlayıcılarından biri olan bankanın bu kararının sembolik bir misilleme olduğu ve yıl sonuna doğru yeniden açıklama yapılacağı söylenmişti. Fakat Ekim ayı sonunda gelen açıklama yeni kredilerin büyük kısmının askıya alındığını duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu