Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Merkez Bankası Haziran Toplantısında Faizi %0’da Sabit Bıraktı

Avrupa Merkez Bankası faiz oranını beklentilerle uyumlu olarak yüzde 0’da sabit bıraktı.
Avrupa Merkez Bankası Haziran Toplantısında Faizi %0’da Sabit Bıraktı

Avrupa Merkez Bankası (AMB) faiz oranını beklentilerle uyumlu olarak yüzde 0’da değiştirmeden bıraktı.

Bankaların merkez bankasında tuttukları mevduat için ödenen faiz oranını gösteren oranı yüzde eksi 0,50, marjinal faiz oranını yüzde 0,25 olarak korudu.

Yetkililer süren yeniden açılamalar ve aşılama çalışmalarıyla toparlanmada bir iyileşme olduğunu kabul etseler de oranların korunması bekleniyordu.
Avrupa Merkez Bankası Faiz
Kaynak: Trading Economics

Bununla birlikte Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, geçen ay yaptığı açıklamada bankanın 1,85 trilyon euroluk acil varlık programını azaltmayı tartışmak için çok erken olduğunu söylemişti.

Bugünkü açıklamada AMB acil varlık alımı kapsamındaki net alımların önümüzdeki çeyrekte yılın ilk aylarına göre çok daha yüksek bir hızda devam etmesini beklediğini söyledi.

Ayrıca pandemi acil satın alma programı (PEPP) kapsamında en az Mart 2022’nin sonuna  ya da pandemi krizi aşaması bitene kadar toplam 1,85 trilyon euro tutarında net varlık alımları gerçekleştirmeye devam edeceğini bildirdi.

Sonuç olarak bir toplantıda daha şaşırtmayan Avrupa Merkez Bankası, son derece uyumlu para politikası duruşunu teyit etti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum