Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Merkez Bankası, CBDC Danışma Grubuna Üyeler Atadı

Avrupa Merkez Bankası Dijital Euro Piyasası Danışma Grubu'na 30 üye atadı. Üyeler, Eurosystem'a tavsiyeler verecek. İşte detaylar;
Avrupa Merkez Bankası, CBDC Danışma Grubuna Üyeler Atadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (ECB), yeni “Dijital Euro Piyasası Danışma Grubu”na 30 üye atadığını açıkladı. Üyeler, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan potansiyel bir dijital euro tasarlama ve dağıtma konusunda Eurosystem’e tavsiyelerde bulunacak.

Eurosystem, Euro bölgesinin para otoritesi olmakla beraber, AMB ve Euro’yu kullanan üye ülkelerin ulusal merkez bankalarından oluşuyor. ECB, dijital euro projesi için Temmuz ayında araştırma başlatmıştı.

Kurum piyasa danışma grubunun potansiyel kullanıcıların ve distribütörlerin dijital euro hakkındaki görüşlerini dikkate alacağını söyledi. Grup kurulduktan sonra, önümüzdeki aydan itibaren üç ayda bir toplantılar yapılacak ve oturumlar arasında yazılı istişareler düzenlenecek.

Danışma kurulunda, BBVA, Deutsche Bank AG, Société Générale, Avrupa Ödeme Konseyi, Stripe ve IKEA gibi kuruluşlardan üst düzey iş profesyonelleri yer alıyor.

BBVA’nın ödemeler disiplini başkanı Antonio Macías Vecino, Deutsche Bank’ın genel müdürü ve varlık platformları global başkanı Jochen Siegert, Société Générale’nin açık bankacılık direktörü Yves Blavet ve Stripe’in EMEA ödemelerinden sorumlu ödeme mühendisliği başkanı Sean Mullaney, diğer profesyonellerin yanı sıra grubu temsil ediyor.

Soruşturma aşaması 24 ay sürecek. Bu süreçte dijital bir euronun tasarımı ve dağıtımıyla ilgili kilit konuları ele alınacak. ECB, dijital bir euro yayınlayıp çıkarmayacağına henüz karar vermedi. Merkez bankası, dijital euronun alternatif olacağını ve onun yerine geçmeyeceğini açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu