Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Merkez Bankası Enflasyon Hedefinde Değişiklik Yapmaya Yöneldi

Avrupa Merkez Bankası (AMB) şu sıralar enflasyon hedefini revize etmeyi düşünüyor.
Avrupa Merkez Bankası Enflasyon Hedefinde Değişiklik Yapmaya Yöneldi
Yorum

Şu sıralar dünya genelindeki merkez bankalarının faiz indirimi konusunun yanı sıra, AMB’de boş kalan koltuğa kimin geleceği de gündem maddeleri arasında bulunuyor. Mario Draghi’nin boş kalan koltuğuna en uygun isim IMF Başkanı Christine Lagarde olarak gösterilirken, neden bu ismin uygun görüldüğü tartışma konusu olmuştu.

AMB başkanlık konusuyla hareketli günler geçirirken bugün yeni bir gelişme gündeme geldi. Draghi döneminde sona yaklaşılan şu günlerde, bankanın enflasyon hedefini revize etmeyi düşündüğü öğrenildi.

AMB’nin enflasyon hedefinde değişikliğe yönelmesi, parasal teşvikleri uzatma konusunda politika yapıcıların cesaretini artırabilir.

Parasal Teşvikleri Artırma Konusunda Politika Yapıcıların Cesareti Artabilir%2’nin hemen altındaki enflasyon hedefinin kriz sonrası dönem için uygun olup olmadığı merak ediliyorken, bu konu aynı zamanda kurumun politik yaklaşımının gayriresmi incelediği kaynakta yer aldı. Ayrıca Draghi’nin enflasyonda “simetrik” yaklaşım olarak da bilinen %2 altında ve üzerinde esnekliği desteklediği öğrenildi.

Bununla birlikte geçtiğimiz hafta AMB Yönetim Konseyi’nde yer alan isimlere mevcut hedefe ilişkin simetrik yaklaşımla alakalı bir sunum yapılmıştı. Bu hedefin değiştirilmesi o kadar kolay olmayacak zira büyük ihtimalle resmi bir değerlendirme gerekecek.

AMB sözcüsü ise bu konuyla alakalı sessiz kalmayı tercih etti.

AMB Sözcüsü Bu Konuda Sessiz Kalmayı Tercih EttiAMB Yönetim Konseyi’nin 5-6 Haziran’daki toplantı tutanaklarına bakıldığında artış kaydeden ve büyük ihtimalle ileride de artacak olan belirsizlik ortamında, Yönetim Konseyi’nin para politikası duruşunu daha da gevşetmesi gerektiği bildirilmişti. Bu kapsamda konseyin hazır ve hazırlıklı olması konusunda çoğu yetkili hemfikirdi.

Öte yandan dün ilan edilen Euro Bölgesi’nin Haziran ayına ilişkin enflasyon rakamlarının yükseldiği gözlemlenmişti. Mevcut seviyesi %1.2’den %1.3’e yükselen enflasyon verilerinin yanında, çekirdek enflasyon rakamı ise %1.1’de sabit kaldı.

Euro Bölgesi’nin genişlemeye hazırlandığının söz konusu olduğu son günlerde, 19 üyesi olan bölge aralarına Hırvatistan ve Bulgaristan’ın da katılımıyla büyüyecek. Hırvastistan bu konuda ilk adımı atarak resmi para biriminde değişikliğe gitmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu