Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Hisseleri Yılın Geri Kalanında ABD’den Daha İyi Performans Gösterecek

Uzmanlar, 2019 yılının geri kalan kısmında Avrupalı hisse senetlerinin, ABD'lilere göre daha iyi bir performans göstereceğini öngörüyorlar.
Avrupa Hisseleri Yılın Geri Kalanında ABD’den Daha İyi Performans Gösterecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasanın dikkat çeken analistlerinden biri olan Hubert de Barochez, Avrupa’da hisse senedi fiyatlarının, 2019 yılının geri kalanında ABD’den daha fazla artış göstereceğini düşünüyor. Barochez, Capital Economics’in araştırma danışmanlığındaki ekonomistlerinden birisidir.

Hem Avrupa hem de ABD hisse senetleri, Washington ve Pekin arasında artan gerilim nedeniyle son günlerde satış yönünde hareket etti. Devam eden ticaret savaşı, küresel büyümeye yönelik endişeleri artıyor ve bazı traderlar ekonomik faaliyetlerde ani bir artış öngörmüyorlar.

Barochez, “Bu yılın geri kalanında tüm dünyadaki eşitliklerin düşeceğini düşünüyoruz. Bu, küresel ekonomik büyümenin daha da yavaşlayacağı ve bunun sonucunda kazanımların hayal kırıklığına neden olacağı görüşümüze bağlı,” dedi.

Küresel Ekonomik Büyüme YavaşlayacakDaha yavaş ekonomik faaliyet, daha az tüketici gücüne ve bazı şirketlerin gezinmesi için daha zor bir ortama dönüşüyor. Barochez, “ABD’de özellikle böyle olmasını bekliyoruz. Euro bölgesinde, birçok kötü haber zaten fiyatlandırılmış gözüktüğü takdirde, oradaki özkaynakların daha iyi olacağını düşünüyoruz,” ifadelerini kullandı.

Capital Economics’e göre; Avrupa hisse senetlerinin ABD hisse senetlerinden daha iyi performans göstermesinin üç nedeni var. Bunlardan birincisi; Euro, Avrupa ihracatını artıran ve dolayısıyla bölgede ekonomik aktiviteye yardımcı olan dolara karşı düşmeye başlamasıdır.

İkincisi ise ABD’de beklentileri aşmaya yönelik büyüme için Euro bölgesinden daha fazla alan bulunmasıdır. Sonuncusu ise Başkan Donald Trump’ın süregelen baskısına rağmen para politikası ile ilgili gerçekçi olmayan beklentiler olmasıdır.

Capital Economics Çarşamba günü çıkan notunda, “Yatırımcılar, FED’in hızlı oran indirimlerini beklemek konusunda kendilerinin önüne geçmiş gibi görünüyor,” ifadelerine yer verdi.

FED BEklentilerin Önüne GeçtiTemmuz ayında ABD Merkez Bankası, 10 yıldan fazla bir süredir ilk kez faiz indirimi yapmaya karar verdi ve kısa süre sonra aynı şeyi yapmasının pek mümkün görünmediğini ifade etti. Bu ise piyasa beklentilerine aykırıydı. Ancak önümüzdeki aylar, Avrupa hisse senetleri için çalkantılı olabilir.

İngiltere merkezli bir yatırım yönetimi şirketi olan Brooks Macdonald, “Çin’in Alman ihracatına olan talebi, ABD-Çin ticaret endişeleri ve Renminbi’nin daha da devalüe edilmesi nedeniyle Alman mallarını Renminbi’de daha pahalı hale getirdiği için baskı altında kalmıştır. Bu, Alman imalatını desteklemek için çok az şey yapıyor,” ifadelerini kullandı.

Brooks Macdonald’dan Edward Park, “Uzun vadede, ticaret savaşları tek taraflı bir ABD-Çin meselesi değil. Bunun sonucunda ABD-Çin meselelerinin çözülmesi gerektiğinde, Trump’ın AB’nin en büyük ticaret ortağı ile ticareti doğrudan etkilemesi, AB’ye doğru dönmesi riskini koruyor,” dedi.

Trump, Avrupa çelik ve alüminyum tarifeleri getirdi ve bölgeyi adil bir ticaret ortağı olmadığı için suçladı. Ayrıca Trump, Kasım ayının ortasına kadar Avrupa’ya araç tarifeleri koyup koymayacaklarına karar verecek. Sektör, bölge için en önemli büyüme itici güçlerinden birisidir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu