Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ASELSAN’dan Tarihi Rekor: 9 Ayda 7,6 Milyar Lira Ciro!

ASELSAN, 2019'un 9 aylık döneminde elde ettiği 7,6 milyar liralık ciro ve 1,6 milyar lira kar ile tarihi rekor yakaladı.
ASELSAN’dan Tarihi Rekor: 9 Ayda 7,6 Milyar Lira Ciro!
Son Güncelleme: 
Yorum

ASELSAN, 2019 yılının dokuz aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre şirket belirtilen dönemde 7,6 milyar lira ciro ve 1,6 milyar lira kar elde etti. Elde edilen rakamlar ASELSAN’a tarihi rekorunu yaşattı.

Toplam ciro, bu yılın 9 aylık döneminde 2018’in aynı dönemi ile kıyaslandığında %47 artarak 7,6 milyar lira seviyesine çıktı. Açıklanan rakamlara göre, teknolojinin öncü şirketlerinden ASELSAN cirosunda yakaladığı büyümeyi özellikle son yıllarda rekor seviyelere taşıdı ve bunu bu yıl da istikrarlı bir şekilde sürdürdü.

Şirketin yakaladığı bu başarıda, 2018 yılında 93 milyon dolar seviyesindeki ihracat tutarının bu yıl kaydettiği %54 artışla 143 milyon dolara çıkması etkili oldu.

İhracat Tutarı Bu Yıl ArttıBunun yanında şirketin karı (FAVÖK) yine bir önceki dönemle kıyaslandığında %44 oranında arttı ve bu yılın ikinci çeyreğinde 1,3 milyar lira olarak kaydettiği rakamı 1,6 milyar lira seviyesine çıkarak yılın 9 ayında tarihi rekorunu yakalamayı başardı. Ayrıca FAVÖK marjının 2019 sonuna ilişkin tahminleri %19-21 aralığında idi. Öngörüler yanıltmadı ve FAVÖK marjı %20,4 olarak kaydedildi.

ASELSAN’ın Eylül ayı sonundan itibaren bakiye sipariş tutarı 9,8 milyar dolara işaret ediyordu. Faaliyetlerine hız kesmeden devam eden şirket, Ekim ayında da siparişlerini artırmayı sürdürdü. 25 Ekim günü Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda buna ilişkin açıklama yapan ASELSAN, ortalama 290 milyon dolarlık yeni sipariş aldığını bildirdi.

Konuyla ilgili konuşan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, 2019’un 9 ayının şirket için hasılat, büyüme ve karlılık açısından oldukça verimli geçtiğini açıkladı.

Haluk Görgün Aselsan2019 sonu için hedeflenenleri gerçekleştirme kapsamında teslimatların devam ettiğini belirten Görgün, bu yıl sonu için hasılat büyümesini TL bazında 40-50 artırma planının aynı şekilde sürdüğünü duyurdu. Tahsilat bakımından bu yılın Temmuz-Eylül dönemlerinin ilk yarıyla kıyaslandığında daha verimli geçtiğini söyledi.

Tahsilatların güçlü duruşunu Ekim ayında da koruduğunu açıklayan Görgün, yılın 10. ayındaki tahsilat tutarının ilk 9 ay ortalamasının oldukça üzerinde gerçekleştiğini ifade etti.

ASELSAN’ın faaliyetlerine olumlu etkisi olduğunu savunduğu ekonomik verilere yönelik makro görünümdeki iyileşmeye dikkat çeken Görgün, söz konusu bu iyileşmenin sonraki dönemlerde de hızlanarak devam edeceğini söyledi.

Şirketin sağladığı istihdam olanaklarına da konuşmasında yer veren Görgün, 2019’da 975’in üzerinde yeni tedarikçi ile çalışmaya başladıklarını ve bu sayıyı şimdilerde 4600’ün üzerine çıkardıklarını belirtti. 2019’da ASELSAN bünyesinde çalışmaya başlayan personel sayısının 1200 civarında olduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu