Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Artan Maliyetler Şeker Fiyatlarına Yüzde 31 Zamla Yansıtıldı

Şeker fiyatlarına yüzde 30’un üzerinde zam yapıldı. Fiyatlardaki düzenleme, KDV indirimi yapılan ürünler hala araştırılırken geldi. İşte detaylar;
Artan Maliyetler Şeker Fiyatlarına Yüzde 31 Zamla Yansıtıldı
Yorum

Şekere zam, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarafından kabine toplantısı sonrası duyurulan KDV indirim düzenlemesi yürürlüğe girmeden hemen önce geldi.

Yayımlanan kararname uyarında temizlik ürünleri ve yeme-içme hizmetlerinden alınan KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi. İndirime konu ürünler hala araştırılırken Türkiye Şeker Fabrikaları (Türkşeker), şekere yüzde 31 zam yapıldığını duyurdu.

Buna göre kilogramı KDV dahil 5,96 liradan sattığı şekerin fiyatını 7,80 liraya yükseltti.
Şeker Fiyatlarına Yüzde 31 Zam
KAYNAK: Türkşeker

Duyuruda Raf Fiyat Garanti (RFG) Sistemi kapsamında vatandaşların uygun fiyatla paketli kristal toz ve küp şekere ulaşmasını sağlayan Türkşeker’in zammı, artan maliyetleri dikkate alarak yaptığı belirtildi.

Şekerin kilogram fiyatı bugün itibarıyla 7,80 TL olurken aynı zamanda Türkşeker, imalatçı firmalara destek olmak için kapasite raporu, fiili kullanım durumu gibi kriterler dikkate alınarak yeniden şeker arzına başlandığını bildirdi. Bu çerçevede 50 kilogramlık şekerin çuval fiyatı KDV dahil 550 Türk lirası olarak güncellendi.

Türkşeker, raf garanti sistemi kapsamında perakende sektörüne sağladığı 5 kilogramlık toz şeker fiyatını da 45 liradan 55 liraya çıkardı. Böylece, perakende tarafında bireysel tüketicinin satın aldığı toz şeker fiyatındaki artış yüzde 22 seviyesinde gerçekleşti.

Artan maliyetler, hem özel hem de devlet işletmelerini fiyatları artırmaya yönlendirirken bu haftanın ikinci benzer haberi oldu.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) de bu hafta un sanayicilerine sattığı buğdaya yüzde 22 zam yaptığını duyurdu. 25 Mart itibarıyla ekmeklik buğday satış fiyatı ton başına 2 bin 650 liradan 3 bin 210-3 bin 325 liraya çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu