Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Aramco’nun Önündeki Riskler: Terörizm, İklim Değişikliği ve Asya’ya Bağımlılık

Saudi Aramco halka arza hazırlanırken; terörizm, iklim değişlikliği ve Asya'ya bağımlılık gibi risklerle karşı karşıya.
Aramco’nun Önündeki Riskler: Terörizm, İklim Değişikliği ve Asya’ya Bağımlılık
Son Güncelleme: 
Yorum

Suudi Arabistan devletine ait petrol devi Saudi Aramco, bir yıldan uzun süredir halka arza hazırlanıyor. Dünyanın en büyük petrol şirketi olan Aramco’dan geçen hafta Aralık ayında ilk yerel halka arzın gerçekleşeceği yönünde açıklamalar gelmişti.

Aramco halka arzına yönelik analistlerin neden temkinli davrandıkları açıklanmıştı. Detay eksikliği, kâr payı, jeopolitik riskler ve petrol fiyatları nedeniyle yatırımcıların dikkatli olması söylenmişti. Bugün ise Aramco’nun önündeki riskler açıklandı.

Suudi Arabistan krallığı tarafından sahip olunan ve işletilen petrol devinin halka arzının tarihin en büyüğü olması bekleniyor. Ancak dünyanın en kârlı şirketi olmasına rağmen petrol ve doğal gaz ağı çok çeşitli risklere maruz kalıyor.

Aramco, izahnamenin Risk Faktörleri bölümünde “Maddi olarak tespit edilen aşağıdaki risklerin, şirketi etkileyen veya hisse yatırımlarına ilişkin tüm riskleri içermesi şart değildir,” ibaresine yer verildi.

CNBC ise izahnamede yer alan iklim değişikliğinden şirketin Asya’dan gelen talebe bağımlılığına kadar risklerden birkaçını ele aldı. İşte bu riskler:

İklim Değişikliğinin Petrol Piyasası Üzerindeki Etkisi

İklim Değişikliğinin Petrol Piyasası Üzerindeki Etkisiİklim değişikliği endişeleri ve etkileri, hidrokarbonlar ve hidrokarbon esaslı ürünlere yönelik küresel talebi azaltabilir ve şirketin maliyetlere girmesine veya ek sermaye yatırımı yapmasına neden olabilir.

İklim değişikliği; kamuoyu duyarlılığı, hükümet politikaları, yasalar ve düzenlemeler, uluslararası anlaşmalar ve mukaveleler, diğer eylemlerde ortaya çıkan endişeler, hidrokarbonlara olan küresel talebi azaltabilir. Gaz veya alternatif enerji kaynakları gibi düşük karbon yoğunluklu fosil yakıtlara kaymaya neden olabilir.

Mevcut ve gelecekteki iklim değişikliği, altyapıya fiziksel etkiler ve ilgili yasalar, düzenlemeler, anlaşmalar, protokoller, politikalar ve diğer eylemler dahil olmak üzere endişeleri ve etkileri talebi değiştirebilir.

Terörizm ve Petrol Tesislerine Saldırı

Terörizm ve Petrol Tesislerine SaldırıŞirket varlıklarının çoğunluğu İngiltere’dedir. Ham petrol ve ürünleri İngiltere üzerinden nakletmek için birçok ülke çapında boru hattı sistemine ve terminal tesislerine dayanır.

Şirket ayrıca en büyük petrol tesisi olan Abqaiq tesisi ve 31 Aralık 2018’de sona eren yıl için şirketin ham petrol üretiminin yaklaşık yüzde 50’sini işlediği gibi ham petrolünü işlemek için kritik varlıklara da bağlıdır.

Doğu-Batı boru hattı, Shaybah NGL tesisi, Abqaiq tesisi ve Khurais işleme tesisi son zamanlarda saldırılara maruz kaldı.

Elektrikli Araçlarda Artış ve Ortak Kullanım

Elektrikli Araçlarda Artış ve Ortak KullanımUluslararası ham petrol arz ve talebi, ham petrol satış fiyatı, şirketin kontrolü dışındaki birçok faktörden etkilenir.

Taşımacılığın elektrifikasyonu, elektrikli taşıtlar için yakıt hücrelerinin maliyet veya dayanıklılığındaki teknolojik gelişmeler ve ortak kullanım dail, taşıma modu tercihlerindeki değişiklikler.

Asya’dan Gelen Önemli Talep

Asya'dan Gelen Önemli TalepAsya’daki ekonomik ve politik gelişmelere ilişkin riskler de şirketin izahnamesinde yer alıyor. 2016, 2017 ve 2018’de Asya’da bulunan rafinerileri de dahil olmak üzere Asya’daki müşteriler, şirketin ham ihracatının sırasıyla %69, %70 ve %71’ini satın aldı.

Şirketin toplam ham üretiminin sırasıyla %49, %50 ve %51’ine denk gelmektedir.

Suudi Arabistan’ın Petrol Rezervlerini Tahmin Etmenin Zorluğu

Suudi Arabistan'ın Petrol Rezervlerini Tahmin Etmenin ZorluğuKanıtlanmış hidrokarbon rezervlerinin tahminleri, önemli yorumlara, varsayımlara ve kararlara dayanır.

Mevcut ekonomik ve işletme koşullarındaki önemli herhangi bir sapma veya değişiklik, şirketin kanıtlanmış rezervlerinin tahmini miktarını ve değerini etkileyebilir.

Yangın veya Patlama gibi Operasyon Riskleri

Yangın veya Patlama gibi Operasyon RiskleriSaudi Aramco’nun izahnamesinde yer alan risklerden birisi de yangın ve patlama gibi operasyon riskleridir. Şirket aşağıdakiler dahil petrol ve gaz endüstrisinde yaygın olarak karşılaşılan operasyonel risklere tabidir:

  • Ham petrol veya gaz döküntüleri, boru hattı sızıntıları ve kırılmaları, depolama tankı sızıntıları, yangınlar, patlamalar ve yüzey kraterleri ile ilgili kazalar,
  • Elektrik kesintileri veya arızaları,
  • Mekanik veya ekipman arızaları,
  • Ulaşım kesintileri ve kazalar,
  • Tropikal musonlar, fırtınalar, sel ve diğer doğal afetler,
  • Zehirli ve tehlikeli maddelerin veya gazların kimyasal döküntüleri, boşaltma veya serbest bırakılması.

Aramco Ortaklarının Yasal İnceleme ve Regülatörleri

Aramco Ortaklarının Yasal İnceleme ve RegülatörleriŞirket; yaptırımlar, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele rejimleriyle ilgili risklere dikkat çekti. Uygulanabilir yaptırımların ve ticari kısıtlamaların yanı sıra rüşvet ve yolsuzlukla mücadele yasalarının ihlali şirketi olumsuz yönde etkileyebilir.

Şirket şu anda Rusya’da ve Rus taraflarla bulunan petrol, gaz ve LNG projelerinde yatırım ve ortak girişim fırsatlarını sürdürüyor.

Şirketin kurumsal yönetim ve uyum politikalarının, çalışanlarının veya iş ortaklarının uygunsuz davranışlarından koruyacağına dair hiçbir garanti verilemez.

Plastiklerin Çevre Üzerindeki Etkisi

Plastiklerin Çevre Üzerindeki EtkisiŞirket, kimyasallar ve plastik düzenlemeleri ile ilgili risklere de yer verdi. Kimyasalların ve plastiklerin güvenli kullanımı, çevre üzerindeki potansiyel etkileri ile ilgili artan endişeler daha kısıtlayıcı düzenlemelere yol açtı. Yeni düzenlemelere de yol açabilir.

Halka Açık Bir Şirketi Yönetme Konusunda Sınırlı Deneyim

Şirketin yönetim ekibi, halka açık bir şirketi yönetme, yatırımcılarla etkileşimde bulunma giderek daha karmaşık yasalara, yönetmeliklere ve halka açık şirketlerle ilgili diğer yükümlülüklere uyma konusunda sınırlı bir deneyime sahiptir.

Suudi Arabistan’ın Petrole Olan Ekonomik Bağımlılığı

Suudi Arabistan'ın Petrole Olan Ekonomik BağımlılığıKrallık’ın kamu maliyesi hidrokarbon endüstrisi ile yakından bağlantılıdır.

Hidrokarbon endüstrisi, Krallığın ekonomisine en büyük katkı yapan sektördür. Petrol sektörü, 31 aralık 2016 ve 2017 tarihlerinde sona eren yıllarda İngiltere’nin reel GSYİH oranının %44 ve %43’ünü oluşturmuştur.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu