Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple Hisseleri Çin Geriliminin Etkisiyle 2019’un En Kötü Haftasını Kaydetti

Apple hisseleri, Donald Trump’ın tarifeleri artıracağını duyurmasından bu yana yüzde 6.9 seviyesinde düştü. Detaylar aşağıda;
Apple Hisseleri Çin Geriliminin Etkisiyle 2019’un En Kötü Haftasını Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Apple hisseleri, CEO Tim Cook’un bu yılın başlarında Çin’deki iPhone satışlarıyla ilgili uyarısının gerçekleşebileceği korkusuyla durmadan düşüş yaşıyor. Ancak son 5 gün, hisseler için 2019’un en kötü haftası olarak kayıtlara geçti.

Çünkü Apple son 5 günde, Donald Trump’ın tarifeleri artıracağını duyurmasından bu yana yüzde 6.9 seviyesinde geriledi. Artırım bir gecede gerçekleştiğinden UBS ve Morgan Stanley’deki analistler, Apple’ın Çin’den elde ettiği gelire teknoloji devi için devam eden bir risk olarak işaret etti.

UBS bu noktada; “Çin açıkça Apple için çok önemli olmaya devam ediyor ve muhtemelen bu yıl genel büyümede bir engel olacak” dedi.

UBS Çin için Önemli Tim Cook da Ocak ayında Çin’deki zayıf bir ekonominin Apple’a finansal açıdan zarar vereceğini söyleyerek 2019 gelir tahminini 84 milyar dolara düşürmüştü. Rehberliği düşürmek için çeşitli faktörleri sorumlu tutsa da Tim Cook özellikle de Çin’deki yavaşlayan gelire odaklanmıştı. Açıklamalar sonrasında Apple hisseleri sert düşse de aylar içinde toparlanma yaşanmıştı. Mayıs ayının başında Apple hisseleri yıl başından o döneme yüzde 35 artış göstermişti.

Nisan ayının sonunda açıklanan ilk çeyrek sonuçlarında ise Cook, ana itici gücü olarak Çin beklentilerinde yükselişe işaret etmişti.

Trump Tarife Apple Vuracak Bunun yanında şirketin Çin’deki gücünün bir kısmının Trump yönetiminin ticaret müzakerelerinde kaydettiği ilerlemeden kaynaklandığını dile getirmişti. 30 Nisan’daki konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı: “Ticaret ilişkisinin bugün Kasım-Aralık dilimlerinden çok daha iyi olduğuna inanıyorum. Bu tüketici güvenini olumlu yönde etkiliyor.” Fakat bu iyimser ton geçtiğimiz hafta boyunca Apple hisseleriyle birlikte dağıldı.

UBS de Apple için Çin’in hala gelir ve karın yüksek yüzde seviyelerinden sorumlu olduğunu vurguladı. Morgan Stanley ise notunda Apple’ın Çin’in ABD ihracatları konusunda en yüksek riske sahip teknoloji şirketlerinden biri olduğunu belirterek şu yorumuyla gündeme geldi:

“Apple’ın Çin emeği ve üretimine güvenine rağmen artan tarifelerin Apple’ın ülke dışına çıkmak için büyük ölçekte hamle yapmasına yol açması muhtemel görünmüyor. Şimdiye kadar, Çin’den ABD’ye ihraç edilen 250 milyar dolarlık ürüne getirilen tarifelerin Apple üzerindeki etkisi minimal düzeyde kaldı, bu yüzden tarife oranındaki bir artış muhtemelen yine asgari düzeyde olacak.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu