Yatırım yapmaya başla!

Faizleri Sabit Tutan AMB 2019 Yazı Boyunca Değişiklik Yapmayacak

Faiz oranlarında değişikliğe gitmeyen Avrupa Merkez Bankası, 2019 yazına kadar da aynı oranda kalacağının işaretlerini verirken, varlık alımlarını düşürdüğünü açıkladı.
Faizleri Sabit Tutan AMB 2019 Yazı Boyunca Değişiklik Yapmayacak

Bu hafta piyasaların odağında merkez bankalarının politika faiz oranlarını belirleyeceği toplantı detayları yer alıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası saat 14:00’te yaptığı açıklamada politika faiz oranını %24’te sabit tuttuğunu bildirdi. Faiz oranlarında değişikliğe gitmeyen Avrupa Merkez Bankası ise 2019 yılının yazına kadar da sabit tutacağının sinyallerini verdi.

Avrupa Merkez Bankası yaptığı açıklamada politika faizini %0,00 seviyesinde sabit bıraktığını duyurdu.

Marjinal fonlama oranını %0,25, mevduat faizini ise eksi %0,40 seviyesinde tuttuğunu açıkladı. Faizlerde 2019 yılının yaz aylarına kadar bir değişikliğe gidilmeyeceği bildirilirken, varlık alımlarının Aralık ayında sona erdirilmesinin beklendiği söylendi.

Banka, varlık alımlarını bu yılın Aralık ayına kadar aylık 15 milyar Euro seviyesine düşürdü, tahvil alımlarının sonlandırılmasının ise gelecek verilere bağlı olduğu vurgulandı. Net alımların bitmesi sonrasında bir süre daha alımların devam edeceği bildirilirken, enflasyon için gerekli olan süre boyunca faizlerde değişiklik yapılmayacağının altı çizildi.

Faizlerin sabit tutulduğunun bildirilmesinin ardından piyasalar AMB Başkanı Mario Draghi’nin basın açıklamasına odaklandı.

Draghi’nin açıklamalarının piyasalar için oldukça önemli olduğunu belirten analistler, İtalya tahvillerinden kaçış, Brexit süreci ve Euro/Dolar paritesinin değer kaybettiği şu günlerde Draghi’nin ağzından çıkan cümlelerin dolar cinsi varlıkların yönü açısından ip ucu verebileceğini söylüyor. Ek olarak son dönemdeki gelişmelerin ekonomiye etkisini yorumlaması da bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum