Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Amazon’un Duyuruları, 8 Şirkete Bir Günde 17.5 Milyar Dolar Kaybettirdi!

Amazon’un yerel dağıtım ağları kurmaları için girişimcilere ortaklık teklif etmesi, bununla birlikte PillPack’i satın alması, şirketlere milyarlarca dolarlık kayıplar yaşattı. İşte detaylar;
Amazon’un Duyuruları, 8 Şirkete Bir Günde 17.5 Milyar Dolar Kaybettirdi!
Yorum

Dün yaptığı duyurularla piyasalarda büyük yankı uyandıran Amazon’un hamle yaptığı sektörlerdeki şirketlere dev kayıplar yaşattığı anlaşıldı. Öyle ki teslimat servisi ortaklığı ve online eczane girişimi duyuruları, Perşembe günü sekiz şirketin piyasa değerinden 17.5 milyar dolar silinmesine yol açtı.

Teknoloji devinin sektördeki şirketlere verdiği zarar akıllara Amazon’un şimdiye dek kayıp yaşattığı pek çok alan olduğu gerçeğini getirdi. Keza e-ticaret devi, köklü pek çok perakendecinin pimini çekmiş, bir zamanların efsanesi olan markaları iflasa sürüklemişti. Şimdi de benzer bir şekilde 8 şirketin piyasa değerinden milyar dolarlar eksiltti.

Perşembe günü yaşananlar, Amazon’un Wall Street’te büyük bir güç haline geldiğini ve yeni bir endüstriye gireceğine dair ipuçlarının bile hisseleri tökezletebileceğini gösterdi.

Amazon'un Wall Street'teki GücüZira teknoloji devi 8 şirketten toplamda 17.5 milyar dolarlık değer götürdü. Dün girişimcilere kendi teslimat servislerini başlatma fırsatı sunan Amazon’un bu duyurusu teknoloji devinin FedEx ve UPS gibi firmaları devirebileceği yönünde yorumlanmıştı. Zaten FedEx ile UPS’nin Perşembe günkü kayıpları da endişeleri haklı çıkardı.

Buna göre FedEx ile UPS’nin piyasa değerinden 3 milyar dolar eksildiği ve en büyük kaybı UPS yaşadı.

Amazon'un Teslimat Servisi Girişimi FedEx ile UPS Değer KaybettirdiKaldı ki FedEx ile UPS, daha önce de Amazon nedeniyle büyük zararlara uğramıştı. İki şirketin hisseleri, Amazon’un 21 milyar dolarlık nedeni olan kargo hamlesinin ardından da düşüş göstermiş, Jeff Bezos’un şirketi rakiplerine korku salmıştı.

Diğer taraftan; teslimat servisi girişimi duyurusundan kısa süre sonra da PillPack’i satın aldığını duyuran Amazon, eczacılık alanını da sekteye uğrattı.

PillPack'i Satın Alan Amazon Eczacılık Sektöründe Milyar Dolarlık Kayıplara Yol AçtıCVS, Rite Aid, Walgreens Boots Alliance, Cardinal Health, AmerisourceBergen, McKesson ve Express Scripts gibi birçok şirketin hisseleri açılış öncesi yapılan işlemlerde bariz düşüşler yaşaması, Amazon’un bu alanı da etkileyeceğini göstermişti.

Ve Amazon’un online eczacılık girişimini aşağı yukarı 1 milyar dolara satın alması, Walgreens Boots Alliance, CVS Health, Rite Aid, Cardinal Health, AmerisourceBergen, McKesson’u piyasa değerinden toplam 14.5 milyar eksilmesine yol açtı.

Amazon’la kasiyersiz mağaza, Flipkart gibi pek çok cephede savaşan Wal-Mart da Perşembe günü piyasa değerinden 3.4 milyar dolar kaybetti.

Amazon'un Duyurusu Wal-Mart'a 3 Milyar Dolar KaybettirdiNitekim Wal-Mart da online eczacılık girişimi PillPack’i satın almak için girişimde bulunmuştu. Sonuçta; Amazon’un iki hamleyle birçok şirketi sarsması dikkat çekti. FedEx 823 milyon dolar, UPS 2.16 milyar dolar, Walgreens Boots Alliance 6.51 milyar dolar, CVS Health 4.34 milyar dolar, Rite Aid 235 milyon dolar, Cardinal Health 795 milyon dolar, AmerisourceBergen 818 milyon dolar ve McKesson 7.79 milyar dolar değer kaybetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu