Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’nın Virüsle Mücadele için Ek Bütçe Paketine Gereksinimi Var

Koronavirüs etkilerinin derinden hissedildiği Almanya'da hasarları azaltmak için ek bütçeye ihtiyaç duyuluyor.
Almanya’nın Virüsle Mücadele için Ek Bütçe Paketine Gereksinimi Var
Son Güncelleme: 
Yorum

Korovavirüs ile mücadelede örnek bir çaba gösterdiği düşünülen Almanya, 170 binin üzerinde vaka kaydederken ülkede 7510 vatandaş canından oldu. Hastalık dünya genelinde ise 4 milyonu aşkın insana bulaştı.

Pandemi nedeniyle ekonomik verilerinde rekor düzeyde kötülemeler yaşayan ülke, sert bir daralma ile karşı karşıya bulunuyor. Hal böyle olunca tüm ülkeler küresel bir ortaklık içinde birbirlerinin desteğine ihtiyaç duyuyor.

Geçtiğimiz günlerde Almanya Şansölyesi Angela Merkel, salgınla mücadelede uzun bir yolun henüz başında olduklarını söylemiş ve Avrupa Birliği’ne (AB) daha fazla desteğe ülke olarak hazır olduklarını belirtmişti.

Merkel, Şimdi de Almanya için Ek Bütçe Çağrısı Yaptı

Merkel Ek Bütçe ÇağrısıReuters’in haberine göre, Cumartesi günü açıklama yapan Merkel Alman hükümetinin pandemi etkilerini azaltmak amacıyla başka bir ek bütçe üzerinde odaklanması gerektiğini aktardı.

Röportaja katılan Alman politikacı Eckhardt Rehberg ise bu yıl hükümetlerin koronavirüs nedeniyle tahminlerin 100 milyar Euro altında vergi geliri elde edeceğini duyurdu. Bu sebeple de hükümetleri bir an önce ek bütçe planına davet etti. Büyük ve kalıcı vergi indirimleri için ise çok az alan görüyorum, dedi.

Öte yandan Almanya, pandemiden en az darbeyi alabilmek için 750 milyar Euro’nun üzerinde bir kurtarma paketini onaylamıştı. Ayrıca Alman hükümeti 2013 yılından bu yana ilk kez borçlanmış oldu.

Hastalığın yükseldiği Mart ayında onaylanan ilk yardım paketi, 156 milyar Euro tutarında bir borç finansmanı ek bütçe olarak kabul edilmişti. İşletmelere verilen krediler ve şirketlere yapılan doğrudan yatırımlar bu fondan karşılandı.

Alman Maliye Bakanı Olaf Scholz öncülüğünde 14 Mayıs’ta tüm eyaletleri içeren bir vergi tahmin planı açıklanması bekleniyor. Sonuç olarak Avrupa’nın dev ekonomisi Almanya virüs nedeniyle 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük daralmanın eşiğinde bulunuyor ve keskin bir resesyondan uzak görünmüyor.

Almanya’nın koronavirüsteki son durumu ise şöyle;

Almanya Korona 9 Mayıs Durum
Kaynak: Worldometer

Ülkede şuan enfekte olan hasta sayısı 19,778 iken bunlar içinden 1712 kişinin durumu ciddi olarak kaydedilmiş. Bugüne kadar iyileşen hasta sayısı ise 143.300 olmuş. Ülkede karantina önlemleri kademeli olarak yumuşatılırken, tedbirler bir süre daha uygulanacak gibi görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu