Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da Üretici Maliyetleri 47 Yılın Yükseğine Çıkarken Borsa Sert Düştü

Avrupa hisseleri bugün sert düşerken üretici fiyatlarının 1974 sonrası en yüksek artışı kaydettiği Aman borsası kayıplarda öne çıktı.
Almanya’da Üretici Maliyetleri 47 Yılın Yükseğine Çıkarken Borsa Sert Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa hisseleri, ABD ve İngiltere Merkez Bankası toplantılarının odakta olduğu haftaya düşük başladı. Gösterge endeksler son haftaların en düşük seviyelerini test ederken Alman borsa endeksi DAX kayıplarda başı çekenler arasına girdi.

Önceki kapanışı 15,490.17 puan olan DAX Endeksi, 20 Eylül seansına 15,259.50 puanla başladı. Yüzde 2’ye yakın eksiye düşen gösterge endeks, 2 ayın en zayıf değerine geriledi.

TSİ 10.50 sıralarında yüzde 2 kayıpla hareket eden DAX Endeksi, 15,186.19 – 15,262.76 puan aralığında hareket etti.
Alman Borsa Düştü
Kaynak: MarketWatch

5 günde yüzde 3,2 değer kaybeden endeks, bir ayda yüzde 4, 3 ayda ise yüzde 2,6 değer kaybı yaşadı.

Duyarlılık, hem ABD hem de İngiltere merkez bankası yetkililerinin daha şahin bir duruş sergileyeceği yönünde artan beklentilerle yönlendirildi.

Ekonomik veri cephesinde Alman üretici fiyatları 1974’ten bu yana en hızlı oranda arttı. Beklentileri aşan Ağustos ayı artışı, yıllık bazda yüzde 12’ye ulaştı.

Bu, Aralık 1974’ten günümüze üretici maliyetlerinde görülen en büyük artışı işaretledi.

Ana yukarı yönlü baskı, enerji (yüzde 24,0) ve ara ürünlerinden (yüzde 17,1) geldi. Aylık bazda da üretici fiyatları beklentilerin üzerinde Ağustos’ta yüzde 1,5’e yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu