Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya PMI Sonrası, ABD Perakende Verisi Öncesi Parite ve Altın Hareketleri

Dünya genelinde parite hareketleri olumlu finansal öncü göstergelerle gerileyen altın ve baskılanan GBP'yi işaret ederken, hareketlerin ayrıntılı olarak değerlendirilmesi.
Almanya PMI Sonrası, ABD Perakende Verisi Öncesi Parite ve Altın Hareketleri
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın ilk çeyreği bitti. 1 Nisan ile mevsim tarafında bahar ayları, finansallarda ise belirsiz politik gelişmeler gündemi ve momentum soğutmasının ardından sağlıklı duruşuna dair sinyaller veren küresel risk iştahı.

ABD Dolar Endeksi DXY’nin 97 bandında gezdiği günler. Endeksin son zamanlarda yukarı yönde güncellediği tepe noktası hala 97,67 seviyesinde stabil. Mart ayının son çeyreğinde kaydedilen dip seviye 95,76’de tepeye paralel değişimsiz. Endeks günlük bazlı hareketli ortalamalarının 10’unun al ve 2’sinin sat vermesi ile karşımızda.

ABD Perakende Satış vs Almanya PMI

ABD Perakende Satış Verisi BekleniyorAmerika Perakende satış verisi Ocak ayında yatay beklenirken, pozitif tarafta %0.2’lik bir görünümle açıklanmıştı. Şubat beklentisinde %0.3 olarak beklenen aylık perakende satış verisinin bugün açıklanması planlanıyor. 

Veri beklentiye paralel veya üzerinde açıklanırsa birinci ay performansının üzeri yakalanmış olacak ve buna rölatif USD tarafında bir değerlenmeye etki edebileceği de düşünülebilir. 

Almanya tarafında ise PMI verisi 44,7 beklentisine karşılık 44,1 düzeyinde gerçekleşti. 50 seviyesinin bir eşik olarak ele alındığı Satın Alma Müdürleri Endeksi’nde negatif yönde güncellenmiş olan Mart verisi bölge para birimini negatif etkileyebilir.

EUR/USD Paritesinde Nisan Başı

EUS/USD Paritesinde Nisan'ın İlk İşlemleri Ne Dedi?Avrupa PMI verilerini takiben geçtiğimiz haftalarda gözlemlediğimiz bölgenin önemli rol oynayanı Almanya öncü göstergelerinde Mart ayı enflasyon verileri ile baskı altında kalan Blok’un para birimi Euro ticaret alanında etkin rol oynayan ortak Asyalı Çin’in nispeten iyimser verileri reaksiyonunda prim eğilimi gösteriyor. 

1,130 seviyesinde gözlenen parite açısından psikolojik bir seviye olan bölgenin altındaki performans an itibarıyla %0.14’lük bir primi işaret etmekte. 1,1231 seviyesinde ticaretin gerçekleştiği EUR/USD paritesi günlük bazlı 50 günlük hareketli ortalamanın gözüktüğü 1,1321 seviyesinde bir direncini gösteriyor.

Psikolojik eşiye en yakın etkili direnç olasılığı 1,284 noktasında karşımıza çıkan 20 günlük hareketli ortalama olarak değerlendirilebilir. RSI indikatörü (14) 39 seviyesinde dalgalanırken, primlere rağmen satış bölgesinden kurtulamamışa benziyor.

Boşanma Gündemi Sürüncemeye Veren İngiltere

Ayrılık Sürecinin Finansal Tarafı Baskıladığı İngiltereİngilterede son oylama Cuma günü May’in Brexit planının Parlamento tarafından reddedilmesi ile yankı bulmuştu. Finansal açıdan da gündemlerden düşmeyen ve yerini belirsizlikleri ile bölgesinden ticari anlaşmasız ayrılığına bırakan Brexit sürecinden gelen baskı, İngiliz varlıkları ve GBP’yi gölgeliyor.

12 Nisan’ın Avrupa Birliği ve Krallık açısından önemi yüksek. Çünkü İngiltere’nin bu tarihe kadar anlaşmasız bir çıkış veya süre uzatımına gitmesi gerekmekte. GBP/USD paritesi geçtiğimiz haftayı 1,3035 civarında kapatmıştı. An itibarıyla %0.58 genişleme ile 1,3111 seviyesinde hareketlenen GBP/USD 1,3143 seviyesinde gözlenen 20 günlük hareketli ortalamasını direnç olarak kabul edebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu