Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da Otomobil Satışları Son 31 Yılın En Düşüğüne Geriledi

Otomotiv sektörü pandeminin etkisini üzerinde hissetmeye devam ederken, Almanya’da satışlar Haziran’da geçen yılın aynı dönemine göre %40 azaldı.
Almanya’da Otomobil Satışları Son 31 Yılın En Düşüğüne Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgınının etkileri bazı sektörlerde nispeten azalsa da genel olarak tablo olumsuz yönde. Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre virüs nedeniyle dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 521 bini geçti. Vaka sayısı ise 11 milyona ulaştı.

Bu süreçte hükümetler hane halkını ve işletmeleri desteklemek için bir dizi desteği devreye soktu. Merkez bankaları ise genişlemeci para politikası uygulayarak ekonominin durmaması için önemli kararlar aldı.

Ancak yaşanan sağlık krizi ekonominin önünde çok ciddi bir belirsiz olmasına yol açarken, insanlar sadece zaruri harcamalara yöneldi. Otomobil gibi alanlar ise daha ikinci plana atıldı.

Almanya’da otomobil satışları Haziran ayında %40 azaldı.

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörlerden birisi otomotiv olurken, Almanya gibi bazı ülkelerdeki kayıp daha fazla oldu. Üretim tesislerinde aylarca faaliyetlere ara verilmesi ve insanların birçok alanda tasarruf yoluna gitmesi satışların düşmesinin altında yatan en önemli etkenler arasında yer aldı.

Haziran ayının başından bu yana virüsle mücadele kapsamında konulan kısıtlamalar kaldırılsa da satışlardaki etkisi devam etti. 2019 yılının Haziran ayına kıyasla %40 azalan Almanya otomobil satışları 220 bine geriledi. Bu sayı 1989 yılından bu yana gerçekleşen en düşük rakam olarak kayıtlara geçti.

ICA Başkanı Reinhard Zirpel, 2020 yılı için satış beklentilerinin 2,8 milyon varil olduğunu söyledi.
Almanya 2019 Otomobil Satışları
Kaynak: Statista

Bu sayı geçen yıl ile kıyaslandığında %20 daha düşük. 2019 yılında ülkedeki toplam otomobil satışı 3 milyon 607 bin olmuştu. Önceki yıllara baktığımızda 2018 yılında 3 milyon 435 bin, 2017’de 3 milyon 443 bin, 2016’da 3 milyon 351 bin, 2015’te ise 3 milyon 206 bin araç satıldı.

2009 yılında 3 milyon 807 bin otomobil satılmıştı. Bu yıl beklentinin 2,8 milyona gerilemesi, salgının etkisinin ne kadar derin olduğunu gözler önüne sermiş oldu.

Almanya’da tablo bu şekilde olurken satışlar genel olarak Avrupa Birliği ülkelerinde de düşüş gösterdi. Mayıs ayında AB’deki toplam satışlar bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %52,3 azaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu