Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Hizmet Ekonomisi Kasım’da Hafif Toparlandı

Almanya'nın hizmet ekonomisinin durumunu gösteren IHS Markit İş Aktivitesi Endeksi'nin Kasım 2021 raporu yayımlandı.
Almanya Hizmet Ekonomisi Kasım’da Hafif Toparlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından Almanya’nın hizmet sektörünün durumunu gösteren Satın Alma Yöneticileri (PMI) anketinin Kasım 2021 verileri yayımlandı. Buna göre; Ekim’de 52,4’e gerileyen Almanya hizmet PMI, Kasım’da 52,7’ye yükseldi.

Ekim’de üst üste üçüncü ayında da gerileyen hizmet PMI verileri, ekonomik toparlanma hızının daha fazla ivme kaybetmesiyle Ekim’de altı ayın en küçük ticari aktivite artışını kaydetmişti. Kasım’da ise faaliyetlerin arttığı görülürken, kısa vadeli büyüme beklentileri daha kırılgan hale geldi.

Ankete göre; Almanya’nın hizmet firmaları, Ekim ayındaki benzer bir sonucun ardından Kasım’da ticari faaliyetlerde ılımlı bir artış kaydetti. Sektörün büyümesi üçüncü çeyrekten bu yana önemli ölçüde yavaşladı. Yakın vadeli beklentiler ise dördüncü bir Covid-19 dalgasının yeni iş girişlerinin düşmesine ve iş güveninin sarsılmasına neden olduğu için azaldı.

Almanya hizmet sektöründe büyüme, kiralama ve ticari faaliyetlerdeki sürekli iyileşme ile korunurken, oteller ve restoranlar dahil diğer alanlardaki gerilemeyi maskelediği görüldü.
Almanya Hizmet PMI İş Aktivitesi Endeksi - Kasım 2021
Kaynak: IHS Markit

Firmaların artan maliyetler sonucu oluşan baskıyla karşı karşıya kalması, Kasım’da rekor oranda yükselen hizmet ürünleri fiyatlarıyla birlikte ekonomideki satın alma gücü üzerinde daha fazla baskı oluşturmaya başladı.

Altı aylık bir toparlanma döneminden sonra hizmet firmalarına yeni iş girişleri, Kasım’da yeni bir düşüş gösterdi. Anket katılımcıları, pandemideki yeni canlanma nedeniyle müşteriler arasında genellikle daha fazla isteksizlik olduğuna işaret etti. Ayrıca tedarik zinciri sorunları için yeni negatif rüzgarlara vurgu yaptılar.

Almanya’da azalan yeni iş akışıyla birlikte bazı firmaların birikmiş işlerin üstesinden geldiği ve faaliyet seviyelerini bir dereceye kadar koruyabildiği de gözlendi. Hizmet firmalarının genel görünüme yönelik iyimserliği ise Kasım’da bir miktar azaldı.

Beklentiler, 2020’nin Kasım ayından bu yana en düşük seviyeye gerilerken, güvendeki düşüş en çok oteller ve restoranlar kategorisinde dikkat çekici düzeyde gerçekleşti. Dördüncü Covid-19 dalgasıyla ilgili endişelerin yanı sıra artan maliyetlerin de işletmeler için bir endişe kaynağı olduğu vurgulandı.

Almanya Bileşik PMI Çıktı Endeksi ise Kasım’da 52,2 seviyesine hafif bir artış kaydetti. Ekim’de 52 düzeyinde olan endeks, hizmet ekonomisinin imalattan biraz daha hızlı artışından etkilendi. Ancak mal ve hizmetlere yönelik genel talebin yatay seyretmesi nedeniyle Ekim’den bu yana yatay seyrettiği ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu