Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da Ekonomik Duyarlılık Haziran’da 79,8’e Geriledi

Avrupa’nın beklenen verilerinden aylık Alman ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi açıklandı.
Almanya’da Ekonomik Duyarlılık Haziran’da 79,8’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Büyük sanayi ve sigorta şirketlerinden elde edilen verilerle hazırlanan Almanya ZEW raporunun Haziran sayısı açıklandı. Rakam 79,8’e geriledi.

Beklenti 86‘ya yükseliş yönündeydi. Gösterge Mayıs ayında 84,4’e yükselmiş ve Şubat 2000’den (85,5) sonra en yükseği işaretlemişti.

Almanya’nın Mevcut Koşullar Endeksi ise önceki ayın eksi 40,1’inden eksi 9,1’ine yükseldi. Bu eksi 27,8’lik beklentileri fazlasıyla aşarken sağlam bir toparlanmaya işaret etti.

Mevcut Koşullar Endeksi Ağustos 2019’un pandemi öncesi seviyesine geri döndü.
Alman Ekonomik Duyarlılık Haziran
Kaynak: ZEW

Euro Bölgesi için ZEW Haziran ayı Ekonomik Duyarlılığı ise önceki 84’lük okumaya ve 77’lik beklentilere kıyasla 81,3’e düştü.

ZEW Başkanı Profesör Achim Wambach, son rapora ilişkin yorumunda ekonomik toparlanmanın sürdüğünü şu sözlerle dile getirdi: “ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi Haziran ayında bir düşüş yaşasa da çok yüksek bir seviyede kalmaya devam ediyor.

Beklentilerdeki düşüş, muhtemelen büyük ölçüde kriz öncesi seviyelere dönen ekonomik durumun önemli ölçüde daha iyi değerlendirilmesinden kaynaklanmaktadır. Finansal piyasa uzmanları bu nedenle önümüzdeki altı ay için güçlü bir ekonomik toparlanma beklemeye devam ediyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu