Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Fabrika Siparişleri 7. Aydır Artarken Sonsuz Büyüme Yorumu Yapıldı

Alman fabrika siparişleri ardışık yedinci artışını kaydederken ülke endüstrisinin böylesine kesintisiz bir büyüme dönemini en son 2000 yılında yaşadığı ortaya çıktı.
Alman Fabrika Siparişleri 7. Aydır Artarken Sonsuz Büyüme Yorumu Yapıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Alman sanayi ürünlerine yönelik yeni siparişler, 2020’nin Kasım ayında beklenmedik bir şekilde bir önceki aya göre yüzde 2,3 arttı. Bu Ekim’de yukarı yönlü revize edilmiş yüzde 3,3 sıçrama ve yüzde 1,2’lik düşüş yönündeki beklentileri aştı. Aynı zamanda artan fabrika siparişlerinin art arda 7. ayı oldu.

Beklenmedik artış başta ara malı, sermaye ve tüketim malları tarafından yönlendirildi. Ara malları yüzde 4,9 artarken, sermaye malı yüzde 1,1 ve tüketim malları yüzde 0,5 arttı.

İç siparişler yüzde 1,6; dış siparişler yüzde 2,9 artarken, Euro Bölgesi’nden gelen siparişler yüzde 6,1, diğer ülkelerden olanlar yüzde 0,9 arttı.
Alman Fabrika Sipariş Kasım 2020
Kaynak: Federal Statistical Office

Koronavirüs salgınından önceki ay olan Şubat ayına kıyaslandığında ise fabrika siparişleri yüzde 4 arttı. Yeni siparişler bir yıl öncenin aynı ayına kıyasla yüzde 6,3 artış kaydetti.

Büyük siparişler hariç tutulduğunda, üretimde gerçek yeni siparişler (mevsimsel ve takvimden arındırılmış) bir önceki aya göre yüzde 1,6 daha yüksekti. Geçici rakamlara göre, üretimde reel ciro (mevsimsel ve takvimden arındırılmış) 2020’nin Kasım ayında bir önceki aya göre +%1,1 olarak gerçekleşti.

Almanya’da korona salgını nedeniyle kısıtlamaların getirildiği Şubat 2020 ile karşılaştırıldığında, 2020 Kasım ayında ciro mevsimsel ve takvim etkisinden arındırılmış olarak %3,6 azaldı.
Alman Reel Ciro Kasım 2020
Kaynak: Federal Statistical Office

Ekim 2020 için ön sonucun revizyonu, Eylül 2020’ye kıyasla %3,2’lik bir artışla sonuçlandı. Veriler üzerine görüş bildiren ING ekonomisti Carsten Brzeski, endüstriyel siparişlerdeki bir başka artışla, imalat sektörünün yetişmeye devam ettiğini söyledi.

Arka arkaya yedinci aylık artışını kaydeden Alman sanayi siparişleri söz konusu olduğunda sonsuz büyümenin doğru göründüğünü dile getiren Brzeski, Alman endüstrisinin böylesine kesintisiz bir büyüme dönemini en son 2000 yılında yaşadığını belirtti.

“Endüstriyel siparişler artık kriz öncesi seviyelerinin yaklaşık %4 üzerinde ve salgına rağmen 2020 yılı, 2017’den bu yana endüstriyel siparişlerin ortalama aylık büyüme açısından pozitif bir yıl kaydettiği ilk yıl olacak” diyen ekonomist, Alman endüstrisinin Kasım ayındaki kilitlenmeden neredeyse zarar görmediğini aktardı.

Bununla birlikte, ileriye bakıldığında, Çin Yeni Yılı tatili yaklaşırken ve genişlerken ve birçok ana ticaret ortağı ülkedeki muhtemel daha sıkı kilitlenmelerle birlikte, endüstri için aksaklıklardan kaçınmanın zor göründüğünü ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu