Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Ekonomisi 2. Çeyrekte %1,5’le Beklenti Altı Büyüdü

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Nisan-Haziran döneminde beklentilerin altında büyüdü.
Alman Ekonomisi 2. Çeyrekte %1,5’le Beklenti Altı Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından yapılan açıklamaya göre gayri safi yurt içi hasıla 2021’in ikinci çeyreğinde önceki çeyreğe göre yüzde 1,5 büyüdü.

Yıllık bazda ise yüzde 9,6 büyüme kaydetti. Beklenti çeyreklik bazda yüzde 2 büyümeye yıllık bazda yüzde 9,6 büyümeye işaret ediyordu.

Alman ekonomisi, Mart 2021’e kadar olan üç ayda çeyreklik bazda yüzde 1,8 küçülmüştü.
Almanya 2Ç21 GSYİH
Kaynak: Destatis

İlk çeyrekteki daralma yüzde 2,1’e yukarı yönlü revize edilirken ikinci çeyrekteki toparlanma, koronavirüs kaynaklı kısıtlamaların kademeli olarak hafifletilmesiyle yönlendirildi.

Büyüme başta yüksek hane halkı ve devlet nihai tüketim harcamalarından kaynaklandı. Bununla birlikte gayri safi yurt içi hasıla 2021’in ikinci çeyreğinde, pandemi krizinin başlamasından önceki çeyrek olan 2019’un dördüncü çeyreğine göre yüzde 3,4 düşük kaldı.

2021’in ikinci çeyreği için ilk verilerin hesaplanmasına ek olarak, Federal İstatistik Ofisi 2017’den itibaren münferit çeyrekler ve yıllar için şimdiye kadar yayınlanan sonuçları gözden geçirdi. Bu yayın tarihindeki sonuçların hesaplanmasına yeni istatistiksel bilgileri dahil etti.

Bu, şimdiye kadar yayınlanan GSYİH verilerinde -%0,3 ila +0,6 puanlık değişikliklerle sonuçlandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu