Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ADB Filipinler’in Afet Direncini Artırmaya Yönelik 500 Milyon $ Krediyi Onayladı

Asya Kalkınma Bankası, Filipinler’in acil durum finansmanına hızlı erişimini sağlamak için 500 milyon dolarlık kredi onayladı. Detaylar aşağıda;
ADB Filipinler’in Afet Direncini Artırmaya Yönelik 500 Milyon $ Krediyi Onayladı
Yorum

Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 16,5’lik düşüşle tarihi daralma kaydeden Filipinler, böylece teknik resesyona girmiş oldu. GSYİH’deki düşüşün yanında ülke aynı zamanda doğal afetler ve sağlık aciliyeti ile mücadeleye devam ediyor.

İşte bu noktada Asya Kalkınma Bankası (ADB) Filipinler’in acil durum finansmanına hızlı erişimini sağlamak için 500 milyon dolarlık politika tabanlı krediyi onayladığını duyurdu.

ADB Başkan Yardımcısı Ahmed M. Saeed, konuya ilişkin açıklamasında Filipinler’in son yıllarda 2013’teki Haiyan Tayfunu, 2020’deki Taal yanardağı patlaması ve devam eden Covid-19 pandemisi dahil birçok büyük felaketle sarsıldığını söyledi.

Yeni afet finansman aracının, hükümetin bu şokların oluşturduğu mali riskleri yönetmesine; insanların geçim kaynakları ie ülke ekonomisi üzerindeki ekonomik-sosyal etkileri azaltmasına yardım edeceğini dile getirdi.

Pasifik deprem kuşağında yer alan Filipinler’in aktif yanardağlar, sık depremler, sellere ve toprak kaymalarına yol açan yılda ortalama 20 tayfunla dünyada afetlere en yatkın ülkeler arasında olduğu belirtildi.

Açıklamada ülke nüfusunun yaklaşık dörtte üçünün birden fazla doğal tehlikeye karşı savunmasız durumda olduğu ve bu tür felaketlerin ülkenin doğu kıyısındaki tayfuna meyilli illerde yoksulluğu daha da kötüleştirdiği vurgulandı.

“Afetler Filipinler’de her yıl GSYİH’nin yüzde 0,7 ila 1’ine mal olmaktadır” diyen ADB, buna depremlerin neden olduğu yaklaşık 43,5 milyar Filipin pezosu ve tayfunlardan yaklaşık 133 milyar Filipin pezosunun dahil olduğunu bildirdi.

ADB’nin Güneydoğu Asya Finans Sektörü Uzmanı Benita Ainabe, şu ifadeleri kullandı:
Filipinler GSYİH
Kaynak: PSA

“Afete Dayanıklılığı İyileştirme Programı, hükümetin afetlerden sonra nüfusun savunmasız kesimlerinin ihtiyaçlarını hızla karşılayabilmesini sağlamasını hedefleyen hükümet politika reformlarını destekleyecek. Ayrıca Filipinler’in afetlere ve salgınlara karşı genel tepkisini güçlendirecek.”

Aşırı yoksulluğu ortadan kaldırma çabalarını sürdürürken müreffeh, kapsayıcı, dirençli ve sürdürülebilir bir Asya-Pasifik’e ulaşmayı hedefleyen ADB, 1980’lerden beri Filipinler’e, özellikle de Haiyan Tayfunu’ndan sonra önemli bir afet sonrası destek sağladı.

ADB’nin ülkedeki hasarlı kamu varlıkları için rehabilitasyon ve yeniden inşa yardımının enflasyona göre düzeltilmiş koşullarda yaklaşık 1,8 milyar dolar değerinde olduğu belirtildi. Ayrıca hükümete acil COVID-19 müdahalesinde yardımcı olmak için en az 1,8 milyar dolarlık kredi ve hibe sağladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu