Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Abe’nin İstifası, Japonya MB’nin Daha Kolay Para Politikasını Müjdelemiyor

Japonya Başbakanı Abe'nin istifasından sonra olabilecekleri ele alan ING ekonomisti, bunun daha kolay BoJ politikalarına yol açacağı varsayımına karşı uyarıda bulundu.
Abe’nin İstifası, Japonya MB’nin Daha Kolay Para Politikasını Müjdelemiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün kaynaklarda Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin istifa edeceği yönünde haberler çıkmış, gelişme piyasalarda yankı uyandırmıştı. İstifa haberi, kaynaklarda yazılanların ardından Japonya’nın en uzun süreli başbakanı tarafından doğrulanırken Abe, ayrılığına gerekçe olarak sağlık sorunlarını gösterdi.

Koltukta oturduğu sürenin yanında uyguladığı Abenomics isimli ekonomik programıyla da tanınan Abe’nin ayrılığı haliyle ülkede büyük bir belirsizlik dalgasına yol açtı. Potansiyel adaylardan ülke ekonomisine dair tahminlere varana kadar pek çok yorum yapılırken ING’den Robert Carnell da konuyla ilgili görüş bildirdi.

Japonya’yı Covid-19 kaynaklı resesyondan çıkarmak için hala yapılacak büyük bir iş varken, bunun başbakan değişikliği için zor bir zaman olduğunu belirtti.

Fakat bunun, Japonya Merkez Bankası’nı daha kolay bir para politika duruşuna götüreceği yönündeki düşünceler konusunda da uyarıda bulundu.

Abe’nin istifasını ardından neler olacağı konusunda Reuters’ın makalesinin okunmaya değer olduğunu söyleyen Carnell, kısaca şu anda olacak şeyi Liberal Demokrat Parti’nin (LDP) yeni başkanına oy vermek için seçim yapması olarak gösterdi.

Ardından yeni başbakan için parlamentoda bir oylamanın yapılacağını ki LDP başkanlık seçimini kazanan kişinin neredeyse kesinlikle kazanan olacağını bildirdi. Seçilecek kişi yeni alt meclis seçimlerine kadar koltukta oturacakken bunun Ekim 2021’den önce yapılması gerektiğini aktardı.

Geçmişte, Japonya’daki başbakanlar hızla gelip gittiğini, en uzun süreli başbakan olan Abe’den önce selefi Junichiro Koizumi’nin (2001-2006) önceki rekoru elinde tuttuğunu hatırlattı.

ING Carnell Japonya Başbakan İstifa ING ekonomisti, Abe’nin koltuğuna Japonya Merkez Bankası’nın niteliksel ve niceliksel genişleme politikaları ile negatif oranlarını desteklemeyen birinin gelme olasılığından bahsetti.

Nitekim BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda Nisan 2023’e kadar görevinden ayrılmayacak olsa da şimdiden daha erken gidebileceğine dair spekülasyonlar başladı.

Carnell, Abe’nin istifası ve potansiyel olarak daha az destekleyici yeni bir başbakanın bunu hızlandırabileceğini bunun da Japonya’daki en üst düzey merkez bankası işinde ve potansiyel olarak bazı yeni politikalarda kökten temizlik için kapıyı aralayabileceğini öngördü.

“Tüm bunların hangi yöne gidebileceğine dair şüphesiz pek çok temelsiz spekülasyon olacak olsa da bunun bazı daha teşvik edici BoJ politikalarına yol açacağını varsaymaya karşı uyarıda bulunacağız.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu