Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Verilerinden Önce 5,71’lerde Seyreden Dolar/TL Sıkıştığı Dar Banttan Çıkamıyor

Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) faiz kararı ve Enflasyon Raporu'nun ardından sıkıştığı 5,70'li bantlardan kurtulamayan dolar/TL 1 Kasım gününe 5,71 liranın hemen altında başladı.
ABD Verilerinden Önce 5,71’lerde Seyreden Dolar/TL Sıkıştığı Dar Banttan Çıkamıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içi ve yurt dışı piyasaların oldukça hareketli geçirdiği bu haftaya yoğun veri akışları hakim oldu. Çarşamba günü faiz kararını bildiren Amerikan Merkez Bankası (FED), beklentiler yönünde 25 baz puan indirime gitti.

Kurun büyük oranda tepki vereceği düşünülen bu gelişmeye dolar/TL kayda değer bir değişim kaydetmedi ve dünkü işlemlerinde 5,70 lira seviyelerinde seyretti.

Ardından dün sabah 10:30’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yılın dördüncü Enflasyon Raporu yayımlandı. Bu raporla birlikte 2019 sonu için enflasyon tahmini %13,9 seviyesinden %12’ye aşağı yönlü revize edildi. 2020 yılı için ise %8,2’lik beklentide değişiklik yapılmadı.

Haftaya 5,72’li seviyelerden başlangıç yapan dolar/TL, FED kararı ve Enflasyon Raporu’na rağmen sıkıştığı dar banttan kurtulamadı. 5,70 lira civarında seyreden kur, haftanın son işlem günü olan Cuma’ya da bu seviyelerden başladı.

Haftaya 5,72'li Seviyelerden BaşladıDünkü işlemlerinde 5,69-5,72 bandında dalgalanarak hafif yükseliş eğilimli göründü. 5,7127 liradan kapanış yapan kur Cuma gününe düşüş eğilimiyle başladı. Asya piyasalarında 5,7068 liraya kadar gerilemesinin ardından yurt içi piyasaların açılmasına yakın hafif yükseldi.

Dolar/TL TSİ 08:00’de 5,7101 liradan işlem gördü ve ardından 5,7222 liraya kadar tırmandı. TSİ 09:38’de 5,7210 liradan alıcı bulmaya başladı.

Dolar/TL Yukarı YönlüBir süredir takılıp kaldığı 5,70-5,75 arasındaki seyrini Suriye’nin kuzeyine yönelik düzenlenen Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin ABD ve Rusya arasında gelişen pozitif durumlar sonucunda kaydeden kur, yaşanan diğer önemli gelişmelere rağmen bu banttan çıkamadı.

ABD Temsilciler Meclisi’nin Türkiye’ye Suriye konusunda uygulanacak yaptırımlara ilişkin yasa tasarısını onaylamasını değerlendiren İş Yatırım Kısa Vadeli Stratejiler’den Halil Barışkan, tasarı yasalaşsa dahi askeri operasyonların durmuş olmasının yaptırımların uygulanma olasılığını azalttığını düşünüyor. Bu sebeple de söz konusu yasa tasarısının negatif bir fiyatlama yaratmayacağını öngörüyor.

Yurt içi piyasalar bugün açıklanacak olan imalat PMI endeksini izleyecek. ABD ise önemli bir ekonomik gösterge olan tarım dışı istihdam verilerini açıklayacak. Bunun yanında imalat PMI ve ISM endeksleri de piyasalar tarafından izlenecek. Piyasaların kapanmasının ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu açıklayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu