Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Üretici Fiyatları Endeksinde Artış Eylül’de %0,5’e Düştü

TÜFE okumasının ardından ABD’nin beklenen Ağustos ayına ilişkin üretici fiyat endeksi okumaları açıklandı.
ABD’de Üretici Fiyatları Endeksinde Artış Eylül’de %0,5’e Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu, Eylül 2021 için üretici fiyat endeksi (ÜFE) sonuçlarını açıkladı. Rapora göre ÜFE Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 0,5 oldu. Beklenti yüzde 0,6’ya işaret ediyordu.

Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 0,7 artarak yüzde 0,6’lık beklentileri aşmıştı. Bununla birlikte 3 ayın en düşük seviyesini temsil etmişti.

ABD ÜFE’si 2021 yılının Eylül ayında önceki aya göre bu yıl şimdiye kadarki en küçük artışı kaydetti.
ABD ÜFE Eylül 2021
KAYNAK: U.S. Department of Labor

ÜFE’deki artışın yaklaşık yüzde 80’i, nihai talep malları fiyatlarındaki yüzde 1,3’lük artışla izlenebilir; bu özellikle benzin kaynaklıyken (yüzde 3,9) Mayıs ayından bu yana en büyük artış olarak belirtildi.

Sığır eti ve dana eti, konut elektrik enerjisi, taze ve kuru sebzeler, gaz yakıtları ve birincil temel organik kimyasalların maliyeti de arttı.

Nihai talep hizmetler için fiyatlar, ticaret hizmetlerinin (yüzde 0,9) öncülüğünde yüzde 0,2 ile art arda dokuzuncu artışı kaydetti. Bu arada, yıllık üretici enflasyonu, 2010 yılının Kasım ayından bu yana yeni bir rekorla yüzde 8,6’ya yükseldi.

Çekirdek ÜFE bir önceki aya göre yüzde 0,2 artarken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,8 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu