Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ticaret Bakanı Ross: USMCA Tamamlanmak Üzere

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Kanada’nın tarihi bir ticaret anlaşmasına yaklaştıklarını dile getirdi.
ABD Ticaret Bakanı Ross: USMCA Tamamlanmak Üzere
Yorum

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, bugün yaptığı bir açıklamada Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Kanada’nın tarihi bir ticaret anlaşmasına çok yaklaştıklarını söyledi. Anlaşmaya milimetrelik uzaklıkta olabileceklerini öne süren Ross; “bu yalnızca ABD’de değil, tüm dünyayı anlatabildiğim kadarıyla tarihteki en büyük ticaret anlaşması” dedi.

Uluslararası Ticaret Komisyonu verilerine atıfta bulunan Wilbur Ross, NAFTA’nın yerine geçen USMCA’nın 176 bin yeni iş yaratmasının ve otomotiv endüstrisine 34 milyar dolar destek vermesinin beklendiğini vurguladı.

Başkan Trump’ın liderliğindeki anlaşmanın, beş yılda 589.000 yeni iş yaratabileceği söylendi. Üç ülkenin ticaret yetkililerinin bugün detaylar için Mexico City’de buluşacağı bilinirken

Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın yerini alacak USMCA’nın yıl sonuna kadar onaylanmasını sağlamak için bu hafta Meclis’te oylamaya ihtiyaç duyulacağı aktarıldı. Onaylanmadığı her günün Amerika’ya yararları için gecikmeli bir gün olduğunu belirtti.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross USMCA YorumuFox Business Network ile yaptığı röportajda Wilbur Ross, Çin ile ticaret anlaşmasının birinci safhasının, büyük ölçüde tarım ve ticaret ile ilgili olacağını da söyledi. Çin ithalatına yönelik gümrük vergisi artışının 15 Aralık’ta yürürlüğe girip girmeyeceği sorulduğunda Wilbur Ross, ABD için iyi bir anlaşma yapmanın daha önemli olduğunu söyleyerek önceki açıklamalarını akla getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın anlaşma için nihai bir tarih vermemesi üzerine konuşan Ross, Trump’ın ileri tarihe işaret etmesi hakkında şu yorumu yapmıştı:

“Onun varmaya çalıştığı nokta bir anlaşmaya ihtiyaç duyduğumuz ve bunun Aralık ya da gelecek yılın Aralık ayında gelmesinin, uygun bir anlaşmaya varmaktan çok daha az önemli olduğu. Önemli olan şey, işe yarayan bir anlaşma elde etmek.” İlaveten dünyanın en büyük iki ekonomisinin, Çin’in tarımsal satın alımları, bazı yapısal konular ve uygulama mekanizması ayrıntıları üzerine çalışmayı sürdürmeleri gerektiğini savunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu