Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Tarım Dışı İstihdamı Aralık 2021’de Yine Hayal Kırıklığı Yarattı

FED son toplantı tutanaklarında sıkı bir ABD işgücü piyasasına işaret ederken daha da önem kazanan tarım dışı istihdam raporu yayımlandı.
ABD Tarım Dışı İstihdamı Aralık 2021’de Yine Hayal Kırıklığı Yarattı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu (Bureau of Labor Statistics) Aralık 2021 dönemine ilişkin işgücü istatistiklerini açıkladı.

ABD’de tarım dışı istihdam 2021’nin son ayında 199 bin arttı. Beklenti 400 bin artış yönündeydi. Kasım’da 210 bin artışla 550 binlik beklentinin yarısını bile karşılamamıştı. Önceki ayın okuması 249 bine revize edildi.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun verilerine göre işsizlik oranı yüzde 3,9’a geriledi.
ABD Aralık İstihdam
Kaynak: ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu

İstihdam, eğlence ve ağırlamada, profesyonel ve ticari hizmetlerde, imalatta, inşaatta, ulaşım ve depolamada yükselmeye devam etti.

İstihdam, eğlence ve konaklamada 53 bin artış olurken profesyonel ve ticari hizmetler 43bin, imalatta 26 bin, inşaatta 22 bin, nakliye ve depolamada 19 bin arttı. İş büyümesi 2021’de ayda ortalama 537 bin kişiydi.

Tarım dışı istihdam Nisan 2020’den bu yana 18,8 milyon arttı, ancak Şubat 2020’deki pandemi öncesi seviyesinden 3,6 milyon veya yüzde 2,3 düştü.

Raporda Omicron koronavirüs varyantının işgücü piyasası üzerindeki hızlı yayılmasının etkisi hala belirsiz olduğu belirtilirken etkinin en azından Ocak raporuna kadar ortaya çıkmasının olası görünmediği bildirildi. Aralık raporunun, Noel’e doğru başlayan en kötü artıştan önce yalnızca ayın ilk iki haftasını kapsadığı aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu