Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Tahvil Verimleri Petrole Paralel Yükselirken, Yatırımcı İhraca Hazırlanıyor!

ABD Hazine kıymetlerindeki verim yükselen petrol fiyatlarına paralel hareket etti. Kıymetlere detaylı bakış ve planlanan tahvil ihraçları.
ABD Tahvil Verimleri Petrole Paralel Yükselirken, Yatırımcı İhraca Hazırlanıyor!
Yorum

ABD Hazine kıymetlerindeki getiri, ABD’nin İran’dan petrol ithalatında muaf tutulan ülkelere yönelik feragatın sona erdiğini açıklamasının ardından emtiada gözlenen yükselişe paralel primlendi.

10 yıllık tahvillerdeki getiri 22 Nisan Pazartesi işlemlerinde %2.561 verimden %2.590 seviyesine tırmandı. Getiri geçen hafta Perşembe günü %2.563 ile karşılaştırıldığında %2.592’ye gerilemişti. 2 yıllık kıymetlerse ise 23 Nisan günü %0.27 gerileyen verim ile %2.387 seviyesi elde edildi.

Petrol Yükselişi Verimleri Yükseltiyor

Tahvil fiyatları düştüğünde yükselen verimler, çoğu zaman petrol fiyatları ile birlikte hareket ediyor; çünkü yüksek ham petrol fiyatları devlet tahvilleri için ana tehdit olan enflasyonu artırabiliyor ve sabit ödemelerinin alım gücünü düşürüyor.

İran ve Venezüela’dan petrol ithalatını hedefleyen ABD yaptırımları, küresel arzı sıkılaştırdı ve bu yıl fiyatları yükseltti. ABD daha önce sekiz ülkeye, ABD yaptırımlarına rağmen İran ham petrolü almaya devam etmeleri için 180 günlük bir muafiyet vermişti. 

Ancak Pazartesi günkü Beyaz Saray feragatının sona erdiğini bildirmesinin ardından, petrol fiyatları geçtiğimiz yıl Ekim ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Pazartesi günkü hamleye rağmen, 10 yıllık hazine verimi kabaca %2.5 ila %2.6 aralığında kaldı.

Yeni İhraçlar ve Güncel Seviyelere Bakış

Son haftalarda, Hazine gelirleri ABD ve Çin dışındaki gelişmiş ekonomik veriler kaynaklı bir artış kaydetmişti. Ancak, çoğu durumda 10 yıllık devlet tahvili getirilerinin sıyrıldığı Avro Bölgesi’nde devam eden ekonomik zayıflık belirtileriyle kısmen kontrol altında tutulmakta.

Societe Generale SA’da ABD oran stratejisi başkanı Subadra Rajappa, “Global olarak, tahvil getirileri hiçbir yere gitmiyor, bu yüzden daha yüksek ABD verimini haklı çıkarmak gerçekten zor.” diyor.

Yatırımcılar Pazartesi günü ayrıca yeni bir Hazine kıymet ihracı için hazırlanıyorlardı. Bir dizi not ihalesi Salı günü 2 yıllık 40 milyar dolar satışla başlayacak. Bunu Çarşamba günü 5 yıl vadeli 41 milyar dolarlık açık artırma ve Perşembe günü 32 milyar dolarlık 7 yıl vadeli satış notu izleyecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu