Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Perakende Satışları Beklentileri Aştı, Küresel Piyasalarda Satışlar Baskın

ABD tüketici harcamaları ve dünya borsa endekslerinde son durumlar. BIST 100 gün içersinde kazançlarını iade ederken yatayda kapandı.
ABD Perakende Satışları Beklentileri Aştı, Küresel Piyasalarda Satışlar Baskın
Yorum

ABD Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklamada, perakende satışların Ekim ayında bir önceki aya göre %0.8 artarak 511,5 milyar dolara yükseldiğini duyurdu. Bir yıl öncesine kıyasla, satışlar %4.6 arttı.

Tüketici harcamaları ABD ekonomisinin önemli bir itici gücü olup, ekonomik çıktının yaklaşık üçte ikisini temsil etmekte. Ekim ayında perakende satışlardaki sıçrama, tüketicilerin giyim, spor malzemeleri ve elektronik eşyalara daha fazla harama yaptığı ve önemli tatilin alışveriş sezonu için iyi bir performans sergilediği kaynaklı gerçekleşti.

Akar Yakıt Kazançlarında Artış

Akar Yakıt Kazançlarında ArtışEkim ayı akar yakıt satışlarındaki kazanç aylık bazda %3.5 oranında artış kaydetti. Yapılan açıklamaya göre gaz Ekim ayında piyasa tarafından pahalı karşılandı, Eylül ayından 2 cent ortalama daha yüksek gözlendi. Motorlu taşıtlar hariç Ekim ayında değişen rakamlar %0.7 arttı, benzin hariç %0.5 artış kaydeden harcamalar bu iki kategori dışında hesaplandığında %0.3’lük bir tüketim harcaması artışı gözlemlendi.

Perakende satış verileri mağazalarda, Mayıs ayından bu yana kategorinin en yüksek seviyesinde %1.3’lük bir artış kaydetti. İnternet üzerinden yapılan satışlar veya posta siparişi katalogları gibi perakende mağazalarındaki satışlar % 0.4 oranında arttı.

Yapı Sektörü Canlanırken, Endeksler Satıcılı

Yapı Sektörü Canlanırken, Endeksler SatıcılıAçıklanan raporda iki yeni fırtına (Hurricanes Michael ve Florence) etkilerini izole edemediğini söyledi. İnşaat ve bahçe tedarikçilerine yönelik satışlar, geçen ay %1 ile Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Borsa Endekslerine baktığımızda BIST 100 gün içeri kazanımlarını iade ederek yaklaşık %0.01 değişim ile 93.284,50 puan seviyesinde hareket ediyor. Bankacılık hisselerine baktığımızda HALKB %2.21 değer kaybederek dikkatimizi çekerken hisselerin genelinde %1.5 civarında kayıplar hakim oldu.

Avrupa’da DAX %0.36, FTSE 100 %0.49, CAC 40 %0.89 oranında değer kaybetti. Asya’da Hang Seng %1.75,  KOSPI %0.97 oranında değer kazanırken Nikkei 225 %0.20 civarında değer kaybetti. Wall Street sokaklarında lambalar yine kırmızı. Borsa endeksleri satıcılı açılış yaparken dow Jones %0.42, Nasdaq %0.21, S&P 500 endeksi %0.53’lük değer kayıpları sergiledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu