Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Özel Sektör İstihdamı Eylül’de İşe Alım Hızının Yavaşladığını Gösteriyor

ABD'de özel sektör Eylül ayında beklenenden daha fazla iş yaratırken, işe alım hızının yavaşladığını gösterdi.
ABD Özel Sektör İstihdamı Eylül’de İşe Alım Hızının Yavaşladığını Gösteriyor
Yorum

ABD’de özel sektör Eylül ayında beklenenden daha fazla iş yarattı. Ancak Çarşamba günü ADP ve Moody’s Analytics’ten alınan bir rapora göre; işgücü piyasasının daha da zorlaştığına dair işaretlerin artmasıyla hız yavaşladı.

Özel sektör istihdamı Eylül ayında 135 bin artış gösterirken, Ağustos ayında 157 bin artış gözlenmişti. Üstelik Ağustos rakamı, başlangıçta bildirilen 195 binden keskin bir düşüş düzeltmesi görmüştü.

Eylül ayının artışı, Haziran ayından bu yana en düşük seviyeye ulaştı ve aylık ortalama 2019’da 145 bine düştü. Bu rakam, geçen yılın aynı döneminde 214 bin seviyesindeydi.

2019 Ortalaması 145 Bine DüştüMoodys’in baş ekonomisti olan Mark Zandi, medya konferansında yaptığı konuşmada, “Çok kritik bir yerdeyiz, ekonomide kırılgan bir kavşak. Önümüzdeki birkaç hafta içinde gerçekleşecek olan önümüzdeki birkaç ay boyunca 2020’de ekonomik bir kriz olup olmadığını belirleyecektir,” dedi.

Nitekim 50 binden az çalışanı olan şirketler, sadece 30 bin ile aylık en yavaş işe alım seviyesini gördü. En az 500 çalışanı olan büyük şirketler 67 bin yeni iş yaratırken, orta büyüklükteki işletmeler 39 bin iş yarattılar.

Zandi, Eylül ayı sonuna doğru işe alımların ayın başından daha anlamlı bir şekilde zayıf olduğunu belirtti ve “Emek talebi zayıflamaya başladı. İstihdam, tahtanın karşısında zayıflıyor,” ifadelerini kullandı.

Sektör düzeyinde eğitim ve sağlık hizmetleri 42.000 pozisyon ile en hızlı büyümeyi gördü. Ticaret, nakliye ve kamu hizmetleri 28.000, profesyonel ve iş hizmetleri ise 20.000 pozisyon ile büyüdü. Boş zaman ve misafirperverlik hizmetleri de toplamda 127.000 büyümenin bir parçası olarak 18.000 büyüme gösterdi.

Üretim tarafında da inşaat 9 bin, imalat 2 bin artış kaydederken, doğal kaynaklar ve madencilik 3 bin kayba işaret etti.

Madencilik İş KaybıRakamlar, ABD ekonomisinin gücü konusundaki endişelerin artmasından kaynaklanıyor. ISM’nin dünkü okumasında, sektörün daralma ile tutarlı bir oranda olmasa da sözleşme yaptığını gösterdi. Diğer ekonomik veriler, özellikle tüketici tarafında göreceli olarak güçlü görünüm verdi.

İmalatta kötümser olan Zandi, “İmalatta daha fazla zayıflık görüyoruz. Sanırım önümüzdeki aylarda üretimin olumsuz yönde döneceğini göreceğiz. Daha da önemlisi, birçok sektörde talep yavaşlıyor ve bunda herhangi bir istikrar görmüyorum ve bu devam edecek,” ifadelerini kullandı.

Ekonomistler ADP rakamlarına dayanan temel tarım dışı istihdam raporu için tahminlerini değiştirecekler. Ancak Eylül ayı için beklentiler, benzer görünüyor. Dow Jones tarafından yapılan ankette ekonomistler, istihdamın 145 bin artışını ve işsizlik oranının yüzde 3,7’de sabit kalacağını tahmin ediyorlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu