Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Özel Sektör İstihdamı Mayıs’ta 2,7 Milyon Düşüşle Beklentinin Altında Geldi

Açıklanan verilere göre salgınla büyük bir mücadele veren Amerika Birleşik Devletleri’nde, Mayıs ayında özel sektörde 2,7 milyon iş kaybı gerçekleşti.
ABD Özel Sektör İstihdamı Mayıs’ta 2,7 Milyon Düşüşle Beklentinin Altında Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs vakaları dünya genelinde artmaya devam etse de birçok ülkede salgın kontrol altına alınabildi. Fakat Amerika Birleşik Devletleri’nde durum hala oldukça karamsar bir tablo çiziyor. Şu ana kadar 108 bir insanın hayatını kaybettiği ülkede 1 milyon 800 bin aktif vaka bulunuyor.

Salgından en ağır şekilde etkilenen ülkeler arasında başı çeken ABD’de Mart ayından bu yana getirilen kısıtlamalar nedeniyle ekonomide meydana gelen zararlar açıklanmaya devam ediliyor. ADP Araştırma Enstitüsü’ne göre ülkede Mayıs ayında da istihdamda düşüş olmaya devam etti.

ADP verilerine göre ABD özel sektör istihdamı Mayıs ayında 2 milyon 760 bin düşüş gösterdi.
ABD Özel Sektör İstihdamı
Kaynak: ADP Araştırma Enstitüsü

Mevsimsellikten arındırılmış verilere göre Nisan ayından bu yana küçük ölçekli şirketlerin istihdamı 435 bin, orta ölçeklilerde 722 bin ve büyük ölçekli şirketlerde 1 milyon 604 bin istihdam kaybı oldu.

1-19 arası çalışanı olan işyerlerinde 253 bin, 20-49 arası çalışanı olanlarda 182 bin, 500-999 arasında 272 bin, 1000’den fazla çalışanı olanlarda ise 1 milyon 332 bin istihdam kaybı oldu.

Şirket Büyüklüklerine Göre İstihdam Kaybı
Kaynak: ADP Araştırma Enstitüsü

ABD tarım dışı özel sektör istihdamı bir önceki ay 20,2 milyon ile tarihin en sert daralmasını kaydetmişti. Bu veri 19 milyon 557 bin olarak revize edildi. Piyasa beklentisi Mayıs’ta toplamda 9 milyonluk bir işgücü kaybı olması yönündeydi.

En fazla düşüş 826 binle ticaret, ulaşım ve kamu hizmetlerinde olurken, en az inşaatta gerçekleşti.
En Fazla Düşüş Ticaret, Ulaştırma ve Kamuda
Kaynak: ADP Araştırma Enstitüsü

Sektörel dağılımına bakıldığında; üretim sektöründeki istihdam düşüşü 794 bin, hizmette 1 milyon 967 bin olurken; doğal kaynaklar ve madencilikte 52 bin, inşaatta 22 bin, imalatta 719 bin, ticaret, ulaşım ve kamu hizmetlerinde 826 bin, finansal hizmetlerde 196, eğitim ve sağlıkta 168, konaklamada 105 ve diğer alanlarda 307 bin olarak gerçekleşti.

ADP Araştırma Enstitüsü Yöneticisi Ahu Yıldırmaz Covid-19’un etkilerinin görülmeye devam ettiğini salgının etkilerinin görülmeye devam ettiğini söyledi.

Şirketlerin son günlerde açılmaya başlamasına rağmen krizin etkilerinin bir süre daha devam edeceğini aktardı.

Yıldırmaz, daha önceki açıklamalarında 1930 Büyük Buhran’dan bu yana en büyük iş kayıplarının yaşandığını söylemişti. Nitekim 16 Mayıs ile biten hafta itibarıyla, salgın süresince 39 milyon kişi işsizlik maaşı başvurusunda bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu