Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Mayıs ÜFE’si %0,4’lük Sürpriz Artış Kaydetti

ABD'de bugün açıklanan Mayıs ayı üretici fiyat endeksi (ÜFE) verileri, aylık bazda %0,4 artarak tahminlerin üzerinde geldi.
ABD’de Mayıs ÜFE’si %0,4’lük Sürpriz Artış Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüste şimdiye kadar 2 milyon 67 bini aşkın vaka ve 115 binin üzerinde ölüm kaydeden ABD, oldukça zor dönemlerden geçiyor. Dün merakla beklenen FED’in Haziran ayı FOMC toplantısı kararı, nihayet açıklığa kavuştu. Beklentilerle paralel olarak faiz oranlarını sabit bırakmayı seçen banka, ekonomiye gereken her türlü desteği vereceğini bir kez daha hissettirdi.

Başkan Jerome Powell da salgının dünya ekonomisi ve ABD üzerindeki korkunç etkilerine dikkat çekse de buna rağmen yıl sonunda toparlanmanın başlayabileceğini ifade etti. Ülkeden gelen her veri ekonominin son durumu hakkında fikir verirken, bugün açıklanan Mayıs ayı ÜFE verileri de bunlardan biri oldu.

ABD İş Gücü İstatistik Bürosu’nun verileri ülkede mevsimsellikten arındırılmış ÜFE’nin Mayıs’ta %0,4 artarak tahminlerin üzerinde geldiğini duyurdu.

Veriler açıklanmadan önceki tahminler TÜFE’nin Mayıs’ta %0,1 artacağını söylüyordu. Nisan ayı ÜFE’nin aylık bazdaki değişimi ise %1,3 düşüştü.

Raporda, volatil gıda ve enerji fiyatları hariç olmak üzere çekirdek üretici enflasyonunun Mayıs’ta -%0,1 olarak beklentilerle uyumlu gerçekleştiği görüldü. Çekirdek ÜFE yıllık bazda ise %0,3 yükselirken, %0,4’lük artış beklentilerinin altında kaldı.

ABD'de ÜFE Aylık Değişim
Kaynak: Bureau of Labor Statistics

Mayıs’ta ABD’de gıda, enerji ve ticaret hizmetleri fiyatları üç ay art arda düşmesinin ardından %0,1 arttı.

Rakamlar bize ABD ÜFE’sinin Mayıs’ta bir önceki yıl olan 2019’un aynı ayına kıyasla %0,8 düştüğünü söyledi. Yıllık beklentiler ise %1,2 gerileme olacağı yönündeydi. Verinin Nisan’da önceki yılın aynı dönemine kıyasla kaydettiği değişim ise %1,2 düşüş idi.

UFE Nihai Talep Endeksi Değişiklikler
Kaynak: Bureau of Labor Statistics

Covid-19 pandemisinin başlaması ile zorunlu ekonomik kapanmalar, üretim faaliyetlerinin durmasına neden olmuştu. Ekonomilerin çoğu son dönemlerde normalleşmeye geçti ancak yaşanan kayıpların kolayca telafi edilemeyeceği aşikar görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu