Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 30 Ocak Sonunda Sürpriz Şekilde Olumlu Geldi

ABD'de haftalık işsizlik maaş başvuruları geçtiğimiz hafta azalmaya işaret ederken, ülkedeki salgın kısıtlamalarının azaltılması işgücü piyasalarında toparlanmayı sağladı.
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 30 Ocak Sonunda Sürpriz Şekilde Olumlu Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Ülkenin Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan veriler, 30 Ocak ile biten haftada işsizlik maaşı başvurusunda bulunan Amerikalıların sayısının mevsim etkilerinden arındırılmış olarak 779 bine düştüğünü gösterdi. Bu durum beklentilerin aşarak sürpriz bir iyileşme izlenimi uyandırdı.

Koronavirüs salgınından oldukça şiddetli darbeler alan ABD istihdamı, işsizlik başvurularının son 3 haftadır üst üste gerilemesiyle umutların canlanmasını sağladı. Bir önceki hafta ise başvuranların sayısı 812 bin olurken, yine iyimserlik uyandırmıştı.

Bakanlık tarafından bugün duyurulan verilere göre, analistlerin 830 bin olan beklentilerinden çok daha iyi bir sonuç geldi.
ABD İşsizlik Maaş Başvuruları 30 Ocak ile Biten Hafta
Görsel Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

28 Kasım 2020’den bu yana işsizlik başvurularında bu derece bir düşüş kaydedilmemişti. Bu durum ayrıca pandeminin istihdam üzerindeki kötü etkilerinin silinebildiği gözler önüne serdi.

Ülkedeki işsizlik başvurularının 2007 – 2009 finansal krizinde dahi 665 bin ile o dönemlerin zirvesini gördüğü düşünüldüğünde, şu anki rakamların bunun oldukça üzerinde olması finansal endişeler yaratıyor.

2020’nin Mart ayında 6867 milyon işsizlik başvurusu kaydedilen ülkede ekonomide can alıcı kayıplar yaşanmıştı. Son açıklanan verilerin ise bunun oldukça altında kaldığı görülüyor.

Yeni verilerle birlikte, bir önceki haftanın rakamları da revize edildi. 847 bin olarak açıklanan başvuru sayısı 35 bin azaltılarak 812 bin olarak düzenlendi. Bununla birlikte mevsimsellikten arındırılmış işsizlik 23 Ocak ile biten hafta için %3,2 seviyesinde hesaplandı.

Dört haftalık hareketli ortalama ise bir önceki haftanın revize edilmiş ortalamasına göre 1250 düşerek 848.250 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmamış işsizlik maaşı başvuruları da aynı gün ile biten haftada bir önceki verilere göre 23.525 düşerek 816.247 olarak belirlendi.
Mevsimsellikten Arındırılmamış Veriler 30 Ocak
Görsel Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

23 Ocak ile biten haftada sigortalı işsizlik oranı %3,6 idi. Ülke hala pandeminin derin yaralarıyla sarsılırken, 30 Ocak’ın sona erdiği haftada 48 eyaletten 348.912 adet salgına yönelik yardım talebi kaydedildi.

Öte yandan FED yetkilerinden James Bullard, son yaptığı açıklamasında ABD ekonomisine dair umut verici beklentileriyle gündeme gelmişti.

Salgın etkilerinin azalmasıyla güçlü büyüme bekleyen Bullard’ın öngörüleri doğru çıkarsa ilerleyen günlerde istihdamda da iyileşmeler görülebilir. Fakat bunun için önce kapanan iş yerlerinin açılması ve birçok işsizin iş yerlerine geri dönerek işgücü piyasasını canlandırması gerekir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu