Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de 1 Milyon 480 Bin Kişi Daha İşsizlik Maaşı Başvurusunda Bulundu

Son haftalarda düşüş olan ABD işsizlik maaşı başvuruları, yaklaşık üç buçuk ayda 47 milyonu aştı.
ABD’de 1 Milyon 480 Bin Kişi Daha İşsizlik Maaşı Başvurusunda Bulundu
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri’nin haftalık işsizlik maaşı başvuruları açıklandı. 2 milyon 463 bin vakanın görüldüğü ülkede salgının hız kesmemesi işsizlik maaşına ihtiyacı olanların da sayısının halen çok yüksek seyretmesine sebep oluyor. 14 haftadadır, haftalık başvuruların 1 milyonun üzerinde olması, toparlanmanın beklenenden çok daha yavaş olacağını gösteriyor.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre 20 Haziran ile sona eren haftada 1 milyon 480 bin oldu.
ABD Haftalık İşsizlik Maaş Başvurusu
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Gelen başvurular bir önceki haftanın verileri ile kıyaslandığında 60 bin geriledi. Fakat yine de kriz öncesi dönemle kıyaslandığında bir hayli yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Sektör temsilcileri geçen hafta 1,32 milyon başvuru gelmesini bekliyordu.

Önceki haftanın verisi 32 bin artırılarak 1 milyon 508 binden 1 milyon 540 bine yükseltildi. 4 haftalık hareketli ortalama 160 bin 750 azalarak 1 milyon 620 bin 750’ye geriledi. Önceki haftanın ortalaması ise 1 milyon 773 binden 1 milyon 781 bine revize edildi.

İşsizlik Maaşı Başvuruları 50 Yılın En Düşüğünden Yükseldi
Kaynak: Investing

Amerika’da işsizlik haklarından yararlanmak için başvuranların sayısı Covid-19 pandemisinin henüz başlamadığı Şubat ayında son 50 yılın en düşüğünde seyrediyordu. Ancak yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere Mart ayından itibaren çok keskin bir artış göstererek, tarihin en yüksek seviyelerine ulaştı.

Son açıklanan verilere göre tarım dışı istihdam Mayıs ayında 2,5 milyon artış göstermişti. Ancak bugün gelen rakamlar tablonun halen pozitife yönelmediğini gösteriyor. Mevsimsellikten arındırılmış sigortalı işsizlik oranı 0,2 puan düşürülerek %13,9 – 14,1 arasına revize edildi.

14 Mart ile biten haftadan itibaren, ABD’de 47 milyon 514 bin kişi işsizlik maaşı başvurusunda bulunmuş oldu. Süregelen işsizlik maaşı başvuruları ise 13 Haziran itibarıyla 767 bin azalarak 19 milyon 522 bine geriledi.

Bu arada ülkede bazı eyaletlerde vakalarda artış olması ekonominin toparlanması için belirsizliğin sürdüğünü, bunun da istihdam tarafına negatif yansıdığını gösteriyor. Sağlık uzmanları batı ve güney eyaletlerindeki vaka artışının yakından takip edildiğini aktarıyor. CNBC raporuna göre dün 45 bin 557 ile günlük en yüksek vakaya ulaşıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu