Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin 2. Yarı Toparlanması İlk Yarıdaki Düşüşü Telafi Etmeyecek

ABD’nin ikinci çeyrek verisi üzerine görüş bildiren bir ekonomist, ikinci yarıda hala büyüme beklese de bunun ilk yarıdaki daralmayı dengelemeyeceğini söyledi.
ABD’nin 2. Yarı Toparlanması İlk Yarıdaki Düşüşü Telafi Etmeyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsten en çok etkilenen ülke olmaya devam eden ABD, geçtiğimiz hafta tarihi düşük seviyede GSYİH verisi açıkladı. Yüzde 32,9’luk rakam ekonomiye dair endişeleri artırırken toparlanma üzerine yapılan yorumlar da ateşi körükleyecek nitelikteler.

UOB Group ekonomisti Alvin Liew’in son veriler üzerine görüşleri, bunun örnekleri arasında ki kendisi ABD’nin yılın ikinci yarısında beklenen iyileşmesinin belirsizliğinin üzerini çizdi.

FXStreet’in haberine göre Alvin Liew, ABD ekonomisinin veriler 1947’de kullanılabilir olduğundan bu yana en keskin düşüşünü kaydettiğini söyledi.

Önceki rekorun 1958 yılının ilk çeyreğinde kaydedilen yüzde 10’luk düşüş olduğunu sözlerine ekledi.

İkinci çeyrek daralmasının en kötüsünün Nisan ayında gerçekleştiğini, o dönemdeki kısıtlama önlemlerinin ekonomiye çok ağır bir maliyet çıkardığını dile getirdi.

Özel tüketim harcamalarının büyük düşüşün yükünü taşırken, iş ve konut yatırımları ve stokların da daralmalara katkıda bulunduğunu aktardı. Olumlu faktörleri ise hükümetin mali teşviki ile ikinci çeyrekteki büyüme yıkımının küçük bir kısmını hafifletmeye yardımcı olan net ihracat olarak gösterdi.

2020’nin ikinci yarısında halen çeyreklik bir büyüme kaydedilmesini beklediklerini ama bunun Covid-19 durumunun kısmen kontrol altına alındığı varsayımına dayandığını bildirdi.
ABD Günlük Vaka 4 Ağustos
Kaynak: Worldometers

Ancak yılın ikinci yarısındaki toparlanmanın ilk yarıdaki daralmayı dengelemeye yetmeyeceği, bu nedenle tam yıl daralmasının yüzde 5,8 olmasının beklendiğini kaydetti. Üçüncü ve dördüncü çeyrekler için büyüme tahminleri sırasıyla yüzde 12,1 ve yüzde 7,4 olarak verildi.

UOB Group’un tahmini, FED’in 2020 için yüzde 6,5 daralma tahmini ve IMF’nin yüzde 8 daralma tahmini ile kıyaslandığında daha iyimser geldi.

Söz konusu tahminlerin yanında görüş bildiren bazı uzmanlarsa ekonomide çift dipli resesyona işaret etmişti. Örneğin muhasebe ve danışmanlık firması RSM US LLP’nin Baş Ekonomisti Joseph Brusuelas Temmuz’da yayımlanan blog yazısında; “bu çift dipli bir resesyon ya da W şekilli görünüm gibi geliyor” demişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu