Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hükümeti Facebook’un Kripto Parası Libra’nın İllegal İşlerde Kullanılabileceğini Düşünüyor

Geçtiğimiz günlerde Facebook tarafından tanıtılan kripto para Libra projesi için eleştiriler gelmeye devam ediyor. Son olarak ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Libra’nın yasa dışı işlerde kullanılabileceğini söyledi.
ABD Hükümeti Facebook’un Kripto Parası Libra’nın İllegal İşlerde Kullanılabileceğini Düşünüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Son yıllarda kripto paraların değer kazanması ile beraber pek çok şirket kendi para birimini geliştirmek için kolları sıvamış durumda. Bitcoin’in sert yükselişi ve pek çok kişiyi zengin etmesi sonrası kripto para piyasası dünya gündeminin ilk sıraları arasında yer alıyor. Geçtiğimiz ay sosyal medya devi Facebook, kendi kripto para projesi Libra’yı tanıtmıştı.

Şirketin üzerinde çalıştığı Libra’nın tanıtılmasıyla beraber taklitlerinin bile satılmaya başlandığı biliniyor. Diğer taraftan Libra dünya gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Başta ABD Başkanı Donald Trump olmak üzere çok sayıda isim kripto para birimlerini ve Libra’yı eleştirecek demeçler vermeye devam ediyor.

Bir açıklama da ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’den geldi. Mnuchin, Libra’nın illegal işlerde kullanılabileceğini söyledi ve Facebook’un kripto parasını kontrol altında tutması gerektiğini ifade etti.

Mnuchin: Libra Kontrol Edilmeli

Mnuchin: Libra Kontrol Edilmeli

Facebook, Libra projesi üzerinde çalışıyor ve 2020 yılı içerisinde kullanıma sunmayı planlıyor. Şirketin Libra için büyük anlaşmalar yaptığı biliniyor. MasterCard, Visa, PayPal ve eBay gibi devlerin desteklemesi beklenen Libra, diğer yandan eleştiri yağmuruna tutulmaya devam ediyor. Konuya yönelik son açıklama ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’den geldi.

Mnuchin, sadece Libra için değil tüm kripto paralar için endişeli olduklarını söyleyerek, bu paraların kontrol altında tutulması gerektiğini söyledi. Bu paraları piyasaya sürenlerin dikkatli olmasını söyleyen Bakan, başta terörizm olmak üzere pek çok illegal faaliyette büyük rol oynayabilecekleri konusunda uyarılarda bulundu. Bunlar arasında vergi kaçakçılığı, insan ticareti gibi pek çok yaygın yasa dışı faaliyet bulunuyor.

‘Teknolojiye Soğuk Bakmıyoruz’

‘Teknolojiye Soğuk Bakmıyoruz’

Hazine Bakan Libra ile ilgili endişelerini dile getirmekle beraber bu teknolojiye soğuk olmadıklarını da vurguladı. Hükümet olarak finansal sistem verimliliğini yükselten hizmetleri memnuniyetle karşılayacaklarını belirten Bakan, bu teknolojinin iyi yönlerinin de olduğunu ancak çok iyi kontrol edilmesi gerektiğini söyledi. Facebook’a yakın kaynaklardan gelen açıklamalar ise endişeleri anladıkları ve titizlikle Libra üzerinde çalışmaya devam ettikleri yönünde.

Şirket geçtiğimiz günlerde yasal düzenlemeler yapılmadan Libra’yı piyasaya sürmeyeceklerini açıklamıştı. Facebook, bünyesinde bulunan Instagram ve WhatsApp ile beraber dünyanın en büyük sosyal ağına sahip konumunda.

Böylesine büyük bir potansiyele sahip olan şirketin kripto para projesi tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Geçmişte yaşanan veri skandalları da endişelerin artmasında ayrıca rol oynuyor. Önümüzdeki günlerde Libra’ya yönelik ne gibi gelişmeler yaşanacak bekleyip göreceğiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%