Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hazine Bakanı “Çin’le Anlaşma Ocak Ayında” Dedi

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, birinci aşama anlaşmanın Ocak’ta imzalanacağını söyledi. İşte detaylar;
ABD Hazine Bakanı “Çin’le Anlaşma Ocak Ayında” Dedi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki anlaşmanın Ocak ayı başlarında imzalanacağına dair şüphe duymadığını belirtti.

Ticaret anlaşmasının programa göre imzalanacağından ne kadar emin olduğu konusunda Mnuchin, kendinden çok emin olduğunu söyledi. “Sadece teknik, yasal bir düzenleme olarak düşündüğüm şeyden geçiyor ve belgeyi yayınlayıp Ocak ayının başında imzalayacağız.” ifadeleriyle kesin konuştu.

Mnuchin, daha önceki bir açıklamasında da Çin’le yapılan anlaşmanın küresel büyüme için çok iyi olacağını söylemişti.

Mnuchin Anlaşma Ocak İmzalanacak Kısmi anlaşmanın Washington’un ticaret gündeminin merkezindeki bir dizi konuyu ele alacağını dile getiren Mnuchin, şu ifadelerle görüş bildirmişti: “Çok uzun bir süredir ABD Çin’e karşı açıktı, Çin ise ABD’ye açık değildi. Dünyanın birinci ve ikinci büyük ekonomisi için çok güçlü kısıtlamalar vardı ve ileride daha fazla ticaret yapılmalı ve üzerinde çalıştığımız şey bu ve bu anlaşmaların yalnızca ABD için değil, aynı zamanda küresel büyüme için de çok iyi olacağını düşünüyorum.”

Yeni Kuzey Amerika ticaret anlaşması hakkında da konuşan Mnuchin, bunun ABD ekonomisine destek vereceğini bildirdi. Anlaşmanın sonucunda GSYİH büyümesinin ilave 50 baz puan alacağını öngören Mnuchin; “bunun sadece NAFTA 2.0 olduğunu söyleyenler bu anlaşmanın teknik özelliklerini anlamıyor” diyerek şu şekilde devam etti:

“Bu, ticaret ilişkilerini gerçekten modern çağa getiren yepyeni bir anlaşma. Bu bizim en büyük ticaret bloğumuz, ABD’li işçiler ve çiftçiler için inanılmaz derecede önemli. Bu, küçük işletmelerin daha adil rekabet edebilmelerini sağlamaktan açılan pazarlardaki tarımsal fırsatları genişletmeye ve dijital ticareti korumaya varana kadar her şeyi ele almaktadır.”

Daha önce de benzer şekilde konuşan ABD Hazine Bakanı Mnuchin, USMCA’nın NAFTA’dan daha iyi olmadığı yönündeki eleştirileri yapanları “ne konuştuklarını bilmiyorlar” ifadeleriyle nitelendirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu