Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD GSYİH’si Nihai Okumaya Göre 3Ç21’de %2,3 Büyüdü

ABD için nihai üçüncü çeyrek büyüme verileri açıklandı. Son okuma yukarı yönlü revize edilerek ABD ekonomik büyümesi yüzde 2,3 büyümeye çevrildi.
ABD GSYİH’si Nihai Okumaya Göre 3Ç21’de %2,3 Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) beklenen çeyreklik gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verisini yayımladı. Buna göre GSYİH yüzde 2,3’le önceki tahminden iyi büyüdü.

İkinci tahmine göre ABD GSYİH’si üçüncü çeyrekte yüzde 2,1 büyümüştü. Önceki çeyrekte ise yüzde 6,7 büyüme olmuştu.

Bugünkü güncelleme öncelikle, ihracatta aşağı yönlü bir revizyonla kısmen dengelenen kişisel tüketim harcamaları ve özel envanter yatırımlarına yönelik yukarı yönlü revizyonları yansıttı.

ABD GSYİH 3Ç21
KAYNAK: BEA

Bu arada ithalat aşağı yönlü revize edildi. Üçüncü çeyrekte reel GSYİH’deki yavaşlamada tüketici harcamalarındaki zayıflık belirleyici oldu. COVID-19 vakalarının yeniden canlanması, ülkenin bazı bölgelerinde işletmelerin yeniden açılmasında yeni kısıtlamalara ve gecikmelere neden oldu.

Bununla birlikte üçüncü çeyrekte, işletmelere bağışlanabilir krediler, eyalet ve yerel yönetimlere verilen hibeler ve hane halklarına yönelik sosyal yardımlar şeklindeki devlet yardım ödemelerinin tümü azaldı.

Cari dolar GSYİH, üçüncü çeyrekte yıllık yüzde 8,4 veya 461,3 milyar dolar artarak 23,20 trilyon dolar seviyesine ulaştı. İkinci çeyrekte GSYİH yüzde 13.4 veya 702.8 milyar dolar artmıştı. Gayri safi yurtiçi alımlar için fiyat endeksi, ikinci çeyrekteki yüzde 5,8’lik artışa kıyasla üçüncü çeyrekte yüzde 5,6 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu