Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Endeksleri Düşük Hacimli İşlemlere Rağmen Yeni Yıl Öncesi Ralliyi Sürdürüyor

ABD'de endeksler yeni yıldan önce yakaladığı rekoru Noel tatili nedeniyle düşük hacimde gerçekleşen işlemlere rağmen devam ettiriyor.
ABD Endeksleri Düşük Hacimli İşlemlere Rağmen Yeni Yıl Öncesi Ralliyi Sürdürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ve Çin arasında devam eden iyimserlik atmosferi, ABD borsalarını adeta rekordan rekora koşturuyor. Yeni yıl öncesi tatil nedeniyle kapalı olan piyasalara düşük hacimli işlemler hakimken Wall Street hisse senetleri Perşembe gününü yükselişle kapadı. Rekorlar ise art arda gelmeyi sürdürdü.

Dow Jones endeksi kapanışta kazançlarını %0,37 artırarak 28.621,39 puana ulaştı. S&P 500 endeksi de %0,51 artışla 3.239,91 puan seviyesini yakaladı. Son olarak Nasdaq endeksi ise kazançlarını %0,78 oranında yukarı taşıyarak 9.022,39 puana ulaştı.

Yılbaşı öncesinde yakaladığı ralliyi devam ettiren ABD borsalarındaki yukarı yönlü seyir, temelde Washington ve Pekin arasındaki ilişkilerin iyiye gitmesinden kaynaklandı.

ABD Borsaları Yılbaşı Öncesi RalliABD Başkanı Donald Trump, önceki gün ticaret anlaşmasının birinci aşamasının Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile düzenlenecek törende imzalanacağını duyurmuştu. Bu haberin ardından yatırımcıların risk iştahı arttı.

Apple, Dow Jones endeksindeki değer artışına %1,98’lik yükselişle öncülük etti. %0,92 gerileme kaydeden Boeing ise endeksi aşağı çeken hisse senedi olarak kaydedildi. 737 MAX’larda meydana gelen ölümlü kazalar şirkete prestij kaybı getirmiş, bunun üzerine üst düzey yönetimde değişiklik yapılmıştı. Bunun üzerine şirlet hisselerinde Perşembe günü %0,9’luk değer kaybı gözlendi. Bu hafta endeksteki değer kazanımı %0,6, çeyreklik bazda incelendiğinde %6,3, Aralık ayı içerisinde % ve 2019 yılın boyunca %23 seviyesinde kaydedildi.

S&P 500 endeksinin kaydettiği yükselişler ise önemli ölçüde ülkedeki tüketici harcamalarından destek buldu.

Yükselişler Tüketici Harcamalarından Destek Buldu%4,45’lik yükselişle Amazon, S&P 500 endeksindeki endeksteki yükselişe sağlanan en büyük katkı oldu. Söz konusu endeks bu hafta boyunca şimdiye kadar kazançlarını %0,6, yılın bu çeyreğinde %8,8, Aralık ayı boyunca %3,1 artırdı. S&P 500 endeksinin 2019 yılı içindeki kazanımları ise %29 oranında kaydedilirken, bu rakam 2013 yılından bu yana kaydedilen en iyi performansa işaret etti.

Nasdaq Teknoloji endeksine bakıldığında ise yılın bu çeyreğinde %13, Aralık ayında %4,1 ve 2019 yılı boyunca %36 oranında değer artışı gerçekleştirdi. Bu endeks kazançlarını 1997 yılından bu yana ilk kez 10. güne taşıdı ve ilk kez 9000 puanın üzerini gördü.

Diğer taraftan görüş bildiren Wall Street analistleri, 2019 yılı boyunca yatırımcılara rahatsızlık veren konulara açıklık getirildiğini bununla birlikte hisse senedi piyasalarında görüşün oldukça açık olduğunu aktardılar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu