Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Ekonomik Güven Şubat’ta Artsa da Pozitif Bölgeye Dönemedi

Yapılan yeni bir ankete göre Amerikalıların ekonomiye güven dereceleri, Kasım’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.
ABD’de Ekonomik Güven Şubat’ta Artsa da Pozitif Bölgeye Dönemedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Washington merkezli analitik-danışmanlık şirketi Gallup tarafından yayımlanan yeni ankete göre ABD’de ekonomik güven arttı. Ancak negatif bölgede kalmaya devam etti.

Gallup’un Ekonomik Güven Endeksi olumsuz bölgede kalırken Amerikalıların ABD’nin ekonomik koşullarına ilişkin kötümserliği biraz azaldı. Bu ay sekiz puanlık artış, okumayı -13’e yükseltirken endeksi Kasım ayından bu yana en iyi seviyesine çıkardı.

3-18 Şubat’ta yapılan bir anketten alınan en son derece, yedi ay süren istikrarlı veya biraz iyileştirilmiş okumaların ardından Aralık ve Ocak’ta arka arkaya düşüşlerin ardından geldi.
Gallup Ekonomik Güven Endeksi Şubat
Kaynak: Gallup

Nisan ayında Gallup Ekonomik Güven Endeki, -33’e düşmüştü. Nisan ayı başlarında sıfırın altına düştüğünden bu yana, güven derecesi -1’in üzerine çıkmadı.Yine de en son okuma, bahardaki en düşük noktasından 20 puan daha yüksek ve Büyük Durgunluk sırasında Ekim 2008’de kaydedilen rekor-düşük -72’nin oldukça üzerinde gerçekleşti.

Bununla birlikte şu anda, Amerikalıların yüzde 20’si ABD’deki ekonomik koşulları “mükemmel” veya “iyi” olarak değerlendirirken, yüzde 31’i “kötü” olduğunu; yüzde 39’u da “iyileştiğini” söylüyor.

Yüzde 54’üne göre ise kötüleşiyor. Geçen aya göre iyileşmeyse görünüm açısından geldi. Ocak ayında %29 ekonominin iyileştiğine ve %66’sı daha kötüye gittiğine inanıyordu. Artış, Ocak ayındaki %28 mükemmel veya iyi ve %33 zayıf seviyelerine göre mevcut ekonomik koşullardaki düşüşü telafi etmekten fazlasını yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu