Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Stephen Roach: ABD’nin Çin’i Para Manipülatörü İlan Etmesi Boş Bir Tehdit

Yale Üniversitesi ekonomisti Stephen Roach, ABD’nin Çin’i para birimi manipülatörü ilan etmesinin boş bir tehdit olduğunu söyledi. İşte detaylar;
Stephen Roach: ABD’nin Çin’i Para Manipülatörü İlan Etmesi Boş Bir Tehdit
Yorum

Yale Üniversitesi’nden Stephen Roach; “ABD’nin Çin’i para manipülatörü olarak etiketlemesi, boş bir tehditten başka bir şey değil” diyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Resmi tanım, yuanın 2008’den bu yana ilk kez dolar karşısında 7 seviyesini geçmesi üzerine gelmiş, yuan tarihi düşük seviyelere ulaşırken Trump Çin’i para manipülasyonu ile suçlamıştı.

Gelişmeler üzerine konuşan Stephen Roach; “Pekin’in, Trump yönetiminin bu adını karalama yaklaşımına gerçekten cevap vereceğini düşünmüyorum. Bunun kendi içinde boş bir tehdit olduğu kanısındayım” dedi.

“Ancak, ABD tarife cephesinde daha fazla yükselirse veya başka yaptırımlar uygularsa, o zaman Çin’den gelen baskı bir kez daha yoğunlaşacaktır” ifadeleriyle devam etti.

Stephen Roach: ABD’nin Çin’i Para Manipülatör Açıklama ABD ile Çin’in ikili döviz kurundaki son hareketin gösterdiği gibi düşünecekleri birçok seçeneğinin olduğunu öne süren Roach, ABD Hazine Bakanlığı’nın Pazartesi günkü duyurusuna da atıfta bulundu. Bakanlık, Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in ABD’nin Çin’in yarattığı haksız rekabet avantajı olarak adlandırdığı şey konusunda Uluslararası Para Fonu ile iş birliği yapacağını açıkladı.

Yale ekonomisti de bu noktada, politikaların Trump yönetimindeki objektif analizler yolunda ilerlediğini aktardı.

Stephen Roach IMF ABD Hazine Daha Objektif Olacaktır “Benim tahminim, IMF’nin bu tanımlamayı değerlendirmede politikleştirilmiş ABD Hazine Bakanlığı’ndan çok daha analitik ve objektif olacağı yönünde” sözleriyle de görüş bildirdi. Stratejistler daha önce ABD’nin doları düşürmek için müdahale etme olasılığı olduğunu söyleseler de Roach, bunun Çin para birimini geri itmeye zorlamak için ABD’ye katılacak diğer ülkelerin büyük koalisyonu olmadan işe yaramayacağını aktardı.

İlaveten, Çin yuanı hamlesinin dolara karşı yoğunlaşırken dünyanın başka yerlerinde Çin’e karşı bir koalisyon kurulması için hiçbir baskının bulunmadığını dile getirdi. Bu arada Çin Merkez Bankası ise dünkü suçlamaları reddederek, para birimini devalüe etmediğini savundu. Kurdaki dalgalanmanın piyasa tarafından yönlendirildiğini ve belirlendiğini kaydeden PBOC’un aksine uzmanlar ise Çin’in para birimini silah olarak kullanmaya başladığını öne sürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu