Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Görüşmeleri Trump-Xi’nin Buluşma Yeri Belirsizliğine Rağmen Devam Edecek

Çin Ticaret Bakanlığı, Trump ile Xi'nin bir araya geleceği Şili'deki APEC'in iptalinin ardından görüşmelerin devam edeceğini bildirdi.
ABD-Çin Görüşmeleri Trump-Xi’nin Buluşma Yeri Belirsizliğine Rağmen Devam Edecek
Yorum

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD ile Çin’in baş müzakerecilerinin Cuma günü telefonda bazı görüşmelerde bulunacaklarını açıkladı. Duyuru, Şili’nin iç huzursuzluk nedeniyle Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi’ni iptal ettiği yönündeki açıklamasının ardından geldi.

Nitekim ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in, potansiyel bir birinci aşama ticaret anlaşmasını görüşmek üzere Kasım ortasında Şili başkenti Santiago’da yapılacak zirvede bir araya gelmeleri bekleniyordu. Ancak Şili’nin APEC’i iptal etmesi, kısmi anlaşmanın yapılacağına dair iyimserliği azalttı.

Çin Ticaret Bakanlığı da gelişme üzerine iyimserliği artırmak istercesine Çin ve ABD ticaret delegasyonlarının yakın iletişimde kaldığını ve şu anda müzakerelerde ılımlı ilerleme olduğunu bildirdi.

Çin Ticaret Bakanlığı Cuma günü Telefon Görüşmesi Yapacak Açıklamada her iki tarafın da müzakerelerde ve diğer çalışmalarda başlangıçta planlandığı gibi ilerlemeye devam edeceği belirtildi. Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan ayrı bir açıklamada, Çin’in üst düzey ticaret müzakerecisi Liu He, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in geçen Cuma günü bir telefon görüşmesi yaptıkları ve görüşmede ticaret anlaşması metninin teknik yönlerinin bölümlerini doğruladıkları kaydedildi.

Bakanlık, iki tarafın Çin’in ABD kümes hayvanları ithalatı yasağını kaldırması ve et ürünleri için bir sağlık bilgi sistemi uygulanması gibi konularda uzlaşmaya vardığını da ekledi.

Çin Ticaret Bakanlığı İlerleme Kaydedildi Sonuçta dün APEC zirvesinin iptal edilmesi, hem Trump ile Xi’nin burada görüşecek olmasından hem de iptalin kendisinden dolayı piyasalarda büyük yankı uyandırmıştı. Şili lideri Sebastion Piñera’nın sürpriz duyurusunun ardından Santiago’nun borsası, yüzde 3.1 seviyesinde düşüş kaydetmişti. 18 Ekim’de patlak veren kitlesel protestolar o zamandan bu yana 19 ölümle sonuçlanmış, şiddet giderek artmıştı.

APEC zirvesinin iptali de hükümetin ülkedeki sorunların kısa vadeli olduğuna inanmadığına işaret etti. Hükümet ayrıca, 2 ila 13 Aralık için planlanan küresel iklim zirvesine ev sahipliği yapamayacağını da açıkladı. Capital Economics ekonomisti Quinn Markwith; “APEC’in iptal edilmesi, hükümetin protestoları ele almakta zorlandığını ve kaynaklarını buna odaklamakta kullanması gerektiğinin işareti olacak” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu