Yatırım yapmaya başla!

ABD Çin Görüşmelerinde Öncelikli Gündem Bulut Bilişim Sistemleri!

ABD Çin müzakerelerinde sona yaklaşılırken görüşmelerin önemli maddesi bulut sistemleri ele alınıyor. Gelişmeye dair ayrıntılar şöyle;
ABD Çin Görüşmelerinde Öncelikli Gündem Bulut Bilişim Sistemleri!

Çin müzakerecilerin daha önce yapılan teklifleri yetersiz olarak reddetmesinin ardından, teklifçilerin bulut bilişim sektörünü yabancı şirketlere açma teklifini, ABD tarafının yetersiz olan teklifi reddetmesinin ardından ticaret anlaşmasını yapmak amacıyla daha ılımlı bir hale getirdiğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta Washington’daki yüz yüze görüşmelerde, Başbakan Yardımcısı Liu liderliğindeki Çinli müzakereciler, işletmelere veri merkezlerini işletmeleri ve %50 hisse senedini kaldırmaları için daha fazla lisans vermeyi teklif ederek, bulut bilişime erişimine ilişkin daha önceki bir teklifi gözden geçirdi. 

Halk, bazı yabancı bulut hizmeti sağlayıcıları için sahipliğin sınırladığını söyledi. Her iki tarafın da video konferans aracılığıyla bu hafta meseleleri ele almaya devam ettiği ifade ediliyor.

Bulut Sistemleri Gündemin Ön Sırasında Yer Alıyor

Ön Sırada Bulut Sistemleri Gündemi Yeni imtiyazlar, ABD müzakere ekibinin genel bir ticaret anlaşması yapması için Pekin’e baskı yapıyor. Her iki taraf da kalan noktalarını almaya çalışıyor; Hazine Sekreteri Steven Mnuchin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, iki tarafın nihayetinde bir anlaşmaya uyulmasını izlemek için icra daireleri kurmaya karar verdiklerini ve tökezleme bloğunda ilerleme olduğunu belirtti.

Her iki taraf da son maddeler üzerinden çalışırken bulut bilişim, veri işleme ve teknoloji sektörünü çevreleyen diğer konular müzakerelerin ön saflarında yer almaya devam ediyor.

Amazon.com Inc., Microsoft Corp., Apple Inc. ve diğerleri, Çin’de bulut hizmetlerine milyonlarca dolar yatırım yapmıştı, ancak yönetmelikler tarafından engellenmişti.

Daha iyi erişim, onların varlıklarını büyütmelerine, pazarın daha büyük bir kısmını almalarına ve Başkan Donald Trump’ın ABD ile Çin’deki ticaret açığını azaltma hedefine ulaşmalarına yardımcı olma potansiyeline sahip olabilir.

Teklif Gerçekçi Bulunmadı

ABD Tarafı Çin Teklifini Gerçekçi BulmadıYeni Çin teklifi, Premier Li Keqiang’ın geçen ay Pekin’deki global şirket şefleriyle yaptığı toplantıda sunduğu teklifi geliştirmeyi hedefliyor olabilir. Bay Li, yabancı bulut şirketlerinin serbest ticaret bölgesinde yerel bir ortak olmadan çalışabileceklerini söyleyerek bir deneme serbestleştirmesi önerdi.

ABD müzakerecileri teknoloji şirketleri ve sanayi grupları bu teklifin zayıf ve gerçekçi olmadığını düşündüklerini belirttiler. ABD Ticaret Konseyi Başkan Yardımcısı Jacob Parker, serbest ticaret bölgesinde faaliyet göstermelerini zorunlu kılarak, yabancı şirketlerin mevcut operasyonlarını yürütmek zorunda kalabileceklerini söyledi.

İnsanlar hala, en son Çin teklifinin detayları üzerinde durmaya devam ediyor. Halk, hisse senetleri ödemelerinin ne kadar hızlı bir şekilde kaldırılacağı ve kaldırmanın serbest ticaret bölgesi gibi belirli coğrafi alanlarla sınırlı olup olmayacağı belirsizliklerini düşünüyor olabilir.

Şirketler ve Çinli Yetkililerin Görüşmesi

Şirketler ve Çin Tarafı Görüşmeler YapıyorBu haftanın başlarında, Amazon ve Microsoft da dahil olmak üzere bazı ABD bulut-bilgi işlem şirketleri, Çin’in bulut pazarını çevreleyen sorunları tartışmak için Çin’deki Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı yetkilileriyle bir araya geldi. Bilgi Teknolojisi Bakanlığı, Çin’in bulut endüstrisi için ana düzenleyicilerinden biri.

Amazon ve Microsoft Temsilcileri yorum yapmaktan kaçındı. Bilgi Teknolojisi Bakanlığı, Çin Devlet Konseyi Bilgi Ofisi ve ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi de yorum taleplerine yanıt vermedi.

ABD Başkanı geçen hafta iki hükümetin önümüzdeki dört hafta içinde bir anlaşma imzalamayı amaçladıklarını ve ayrıca evrak işlerini tamamlamak için ek bir zaman vermeyi amaçladıklarını ifade etmişti.

Her iki taraf da, hala bir zirvenin muhtemel bir yeri olarak Bay Trump’ın Florida beldesi Mar-a-Lago’ya bakıyor ve şu an için Çin tarafı, konuya hakim insanlara göre Bay Xi’yi ziyaret için zorlamıyor.

Bulut Sistemleri

Bulut SistemiBulut platformları kullanıcılara internet üzerinden veri depolama, bilgi işlem ve ağ kaynakları sağlayarak tesis içi sunuculara olan ihtiyacı azaltmakta.

Bunun da ötesinde katı bir siber güvenlik yasasına göre, bulut bilişim şirketleri Çin’de veri depolamaları ve verileri yurtdışına taşımaktan yasaklanmıştı. Bu yasanın, genel olarak tüm verilerin ülke içinde kalmasını gerektiren kritik bilgi altyapısı arasında bulut bilişimi içerdiği varsayılmakta.

Güncel piyasaları takip etmek için tıklayınız!

Düzenleyici engeller göz önüne alındığında, bazı yabancı şirketler yerel bulut şirketleri, lisans teknolojileri ile ortaklıklar kurmuş ve Çin’deki veri merkezlerini yönetmelerini sağlamıştı.

Örneğin Amazon Web Servisleri, Pekin bölgesinde AWS China bulut bilişim servisini işletmek için Beijing Sinnet Technology Co. ile işbirliği yapıyor. Sinnet donanıma sahipken AWS, Sinnet’e teknoloji, rehberlik ve uzmanlık sağladığını söylüyor.

Sınır Ötesi Transferler

Sistem ile Sınır Ötesi Veri TransferleriABD ve Çin, Çin’in sınır ötesi veri transferleriyle ilgili bazı kısıtlamaları kaldırıp kaldırmayacağı ve siber güvenlik yasalarını gevşetip gevşeyemeyeceği konusunda da görüşmelerde bulunuyor. 

Çin, şimdiye kadar konuyla ilgili bilgi veren yabancı firmaların sınırlarını geçmeden veri aktarma kurallarını gevşetme konusunda isteksiz olduğunu belirtti.

ABD’nin bulut işletmecileri arasında, Amazon Web Hizmetleri bulut işinin net satışlarının yaklaşık %10’unu oluşturduğu Amazon, konuyla ilgili bilgiye sahip kişilere göre liberalleşmeyi zorlaştırıyor.

Verilerde Alibaba

Sistemin En Geniş Kullanıcısı AlibabaAraştırma firması Canalys’e göre, Çin’in bulut altyapı hizmetleri pazarı yaklaşık 2 milyar dolar değerinde. Canalys, Alibaba Group Holding’in bulut biriminde %47 pazar payıyla pazar lideri, AWS ise %6 ile dördüncü olduğunu tahmin ediyor.

Halen, yabancı şirketler bulut işlemlerini sınırlayan bazı kısıtlamalar ile karşı karşıya. Yazılım hizmetleri için, yabancı şirketler genellikle %50 ile sınırlandırılmış olsa da, genellikle Çinli ortaklarla ortak girişimler oluşturmak zorunda kalınıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum