Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Gelişmesi Dünya Borsalarına Olumlu Yansırken, DXY Düşüşünü Sürdürüyor!

ABD-Çin ateşkesinin 1 Mart ile sona erecek olması üzerine müzakerelerde bulunan iki küresel ekonomi, süreyi uzattı. Gelişmenin ardından dünya genelinde fiyatlaması süren olumlu müzakere reaksiyonları devam etti. Ayrıntılar şöyle;
ABD-Çin Gelişmesi Dünya Borsalarına Olumlu Yansırken, DXY Düşüşünü Sürdürüyor!
Yorum

Borsa İstanbul haftanın ilk işlem gününe iyimser bir başlangıç yaptı. Öngörülerini geçtiğimiz hafta yazdığım grafikler ve ABD Çin müzakereleri, beklentilere paralel gerçekleşiyor. BIST 100 açılış verisinde %0.67 prim gösterirken, devam eden işlemler sert bir değerlenmeyi gösterdi ve endeks an itibarıyla %1.38 prime ulaşırken grafikler 104.610 puana tırmandı.

Küresel piyasalarda ABD-Çin müzakerelerinin devam etmesi pozitif sonuçlar yönünde fiyatlanmıştı. Yatırımcı beklentisi boşa çıkmadı. G-20 Zirvesinde bir araya gelen Trump-Xi 3 aylık bir ateşkes üzerine mutabık kalmıştı. Ateşkes süresinin son tarihi ise 1 Mart idi. Başkan Donald Trump’ım Twitter üzerinden duyurduğu gelişmede ateşkes süresi uzatılırken, hatların netleştirilmesi üzerine iki liderin bir araya gelmesi planlanıyor.

Asya bölgesindeki finansallarda değer kazanımlarının yoğunluğu Çin endeksleri önderliğinde gerçekleşiyor. Shangai Kompozit’i (SSEC) %5.60 değer kazanımı ile 2.961 puana yükseldi. Bölgenin diğer endekslerindeki durumda da Tokyo Nikkei 225’te %0.48, Hong Kong Hang Seng’inde %0.50 primlenme görülüyor.

Asya’ya Paralel Avrupa Endeksleri

Avrupa Borsaları Asya Finansallarına Paralel Değer KazanıyorAvrupa borsa endekslerine baktığımızda değer kazanımlarının dünyaya paralel devam ettiği görülüyor. Fransa CAC 40 %0.40, Almanya DAX Endeksi %0.30 ve İngiltere FTSE 100 Endeksi %0.16’lık genişlemede. Bölgede tansiyonu düşüren belirsiz süreçlerden öne çıkan Brexit gündeminde Avrupa Birliği’nin (AB) İngiltere Başkanı Theresa May’in Brexit anlaşmasını İngiliz Parlamentosu’ndan geçirememesi durumunda sürecin 21 ay kadar uzatılmasının değerlendirildiği belirtildi.

Anlaşmada yer alan 50. madde uyarınca 29 Mart’ın Brexit’te son tarih olduğu bilinmekteydi. Süreçlerin inişli çıkışlı geçişleri ülkenin bloktan ayrılık konusunda bir belirsizlik yaratıyordu. Belirlenen son tarihin de yaklaşıyor olması, yatırımcının aklına AB ile ticari anlaşmaların yapılmadığı bir ayrılık sürecini getirmişti. İki taraf için de iş dünyasından bakıldığında ciddi olumsuzluklar doğabilecek ticari anlaşmaların yapılmadığı bir Brexit’ten kaçış olarak okunabilecek bu süre uzatımı belirsizlikleri bir süre öteleyebilir.

Vadelilere baktığımızda İngiltere 100 %0.14, CAC 40 %0.29 ve DAX %0.46 değer kazanıyor. Hazine kıymetlerinde ise Almanya 10 yıllıklarındaki verim %7.14 artarak %0.105, Fransa 10 yıllıklarının verimi %0.46 ile %0.520 seviyesinde gözlenirken, İngiltere uzun vadeli kıymetlerde bölgeden negatif ayrışma görüldü ve %0.26 oranında daralma gösteren verim %1.156 noktasına çekildi.

EUR/USD, USD/TRY ve DXY

ABD-Çin Gündemi Düşüşte Olan DXY'ye İyi Gelmemiş OlabilirHaftanın ilk işlem günü paritelerde hareketlenmelerin kaynağı olarak görülen küresel iki devin, ticaret savaşlarındaki ateşkes süresinin uzatılması; ABD Dolar Endeksi DXY’de negatif bir reaksiyona neden oldu. DXY %0.13 daralarak 96,38 seviyesine düştü. Endeksin iki hafta önceki performansında tüm işlem günleri primli geçerken, geçtiğimiz haftaki hareket değerlenmeye ters orantılı gerçekleşti ve kazanımla iade edildi.

Son günlerdeki 97,16 tepe noktasının ardından haftalık bazdaki 100 günlük hareketli ortalama 95,08 seviyesinde görülüyor. Endeksin 14 günlük periyotta yer alan RSI indikatörü ise 53 seviyesinde çizdiği grafikler ile nötr bölgede dalgalanmakta. 96 noktasının psikolojik bir eşik olarak karşımıza çıkması ve bu noktanın aşağı yönde kırılması ABD’nin ticaret hacmi en yüksek olan 6 ülke para birimine karşı dolarda geri çekilmenin devam edebileceği yönünde okunabilir.

EUR/USD’de %0.11 değer kazanımı görülmekte ve parite 1,1353 seviyesinden ticarete girmekte. 1,1373 seviyesinin olası bir direnç olabileceği düşünülürken, 1,1414’te bulunan hareketli ortalamadan önce 1,1400 psikolojik sınırı önem arz etmekte. USD/TRY’de bu hafta, küresel piyasalardaki gelişmelerin ardından gelişmekte olan ülke (GOU) varlıklarına pozitif yansıma gündeme gelebilir. Türk lirası dolar karşısında yataydan pozitife meyillenen bir duruş sergiliyor. An itibarıyla 5,3152 seviyesinde işlem gören parite için 5,35 seviyesinin üzerinde 5,42 direnci gözlenebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu